Raamatukava

“Arvo Pärt Istanbulis” neljapäeval, 2. septembril kell 22.15 ETV-s kontsert

In raamatukava on 30/08/2010 at 14:57

Selle nädala telekava tipphetkeks on kahtlemata Arvo Pärdi kontserdi ülekanne. Neljapäeval, 2. septembril kell 21.40 saade ja kell 22.15 kontsert “Arvo Pärt Istanbulis”, reedel, 3.septembril kell 12.40 saate kordus ja 13.15 kontsert (Perpetuum mobile, Collage teemal B-A-C-H ja Cantus Benjamin Britteni mälestuseks) Neeme Järvi dirigeerimisel.

Arvo Pärdi 75. sünnipäevaaastat tähistati tänavu ka Istanbulis. 38. Rahvusvahelise Istanbuli muusikafestivali raames toimus ajaloolises Hagia Irene kirik-muuseumis helilooja autorikontsert. Kontserdil tuli esiettekandele kahe Euroopa kultuuripealinna – Istanbul 2010 ja Tallinn 2011 – koostöös tellitud uus teos ”Aadama itk”. Mitu aastat ettevalmistatud „Aadama itk“ tõukub kahte suurt religiooni, kristlust ja islamit sümboolselt ühendavast lülist, jutustades mõlema religiooni ühisest esiisast Aadamast. Teos põhineb ortodoksi munga püha Siluani (1866–1938) samanimelisel proosapoeemil, kus Aadam itkeb kaotatud paradiisi pärast. „Maailmas on palju maid, kõik nad on erinevad ja mida edasi, seda erinevamad. Ja on kohutav, kui nad muutuvad erinevaks halvas mõttes. Tahtsin puudutada seda punkti, kus asi halvemaks minema hakkas,” põhjendas Pärt oma valikut. ETV filmigrupp jälgis kahe riigi muusikute ühiseid jõupingutusi selle tähendusrikka teose sünni juures. Kontserdi eel antakse heliloojale üle elutööpreemia.
Istanbuli Borusan Sümfooniaorkester ja Eesti Filharmoonia kammerkoor (dirigent Tõnu Kaljuste) ning Vox Clamantis (dirigent Jaan Eik Tulve) esitavad veel Pärdi teoseid  ”Orient ja Occident”, ”Alleluia Tropus”, ”Most Holy Mother of God”, ”Te Deum” ja ”Da Pacem”.

Loe Arvo Pärdist.
Vaata dokumentaalfilmi Arvo Pärdist.
Ja loomulikult kuulake muusikat. Kuna autori järgi otsides annab kataloog üle 800 nimetuse, noppisin mõned lingid plaatidele, kus kõlab ainult Arvo Pärdi muusika. Kuulake näiteks plaate Da pacem, A tribute, Kanon Pokajanen, Berliner Messe.

Kaja Kleimann

  1. Kuigi mu muusikaline kuulmine on null, oli ütlemata võluv näha orkestriproove ja Pärdi märkuste peale uuestimängimisel tajuda muusika pisukest muutust. T.S.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: