Raamatukava

“Suguvõsa viimane” pühapäeval, 28. nov. kell 18:30 Cinamon 3

In raamatukava on 26/11/2010 at 18:24

Suguvõsa viimane / Pudana – Last of the Line / Sukunsa viimeinen
Soome  2010 Kestus: 1h 20′ Keel: vene (subt.: ingl., eesti);
Rež: Anastasia Lapsui, Markku Lehmuskallio; Produtsent: Jouko Aaltonen; Stsenarist: Anastasia Lapsui, Markku Lehmuskallio; Operaator: Johannes Lehmuskallio; Osatäitjad: Aleksandra Okotetto, Radik Anaguritsi, Nadežda Zitnik; Tootja: Illume Ltd. Treiler.

Filmi ajakava Tallinnas, fotod ja režissööride tutvustuse koos filmograafiaga leiad siit. Film vestab väikerahva väljasuretamise protsessist. See on lugu neenetsi tüdrukust, kes elab Jamali poolsaarel oma perega traditsioonilist põdrakasvatajaelu. Tüdruku ema, kes on kannatanud oma umbkeelsuse pärast, soovib, et tütargi vene keele ära õpiks. Sedasama tahavad ka neenetseid kolhoosidesse ajavad ja “tsiviliseerivad” ametivõimud. Neko viiakse vastu tahtmist kodusest püstkojast suurde külla internaatkooli, kus talle pannakse vene nimi ning teda hakatakse kasvatama aktiivseks nõukogude nooreks. Kuid tüdruk ise  trotsib venestamist… Õpetajad, kes püüavad sobitada põlisrahvast nende meelest avarama maailmaga, soovivad ju oma arust head, kuid nende oskamatus näha ja tunnustada teistlaadsust muudab seda veenvamaks tõdemuse, et põlisrahvad ei ole sugugi algelisemad kui nn kultuurrahvad. Jäljed esivanemate kultuurist kanduvad läbi põlvede.

Markku Lehmuskallio ja ta neenetsist abikaasa Anastasia Lapsui on Aki Kaurismäki kõrval soome enim rahvusvahelist tunnustust pälvinud filmilavastajaid. Ligi kakskümmend aastat on nad üheskoos teinud omanäolisi dokumentaal- ja mängufilme erinevatest põhjarahvastest.

Haruldane on ka võimalus tutvuda neenetsite uhke esemelise kultuuriga ja kuulda filmis üht eesti keele kauget sugulaskeelt.

Põdrakasvatajatest vaata veel  eesti dokumentaalfilmi “Brigaad”.
Neenetsite kohta lugemist  leiad meie raamatukogust:
Kolm retke Põhja-Jäämerel ja talvitumine Jamali poolsaarel aastail 1918-1921 Arktika nomaadid šamanismi ja kristluse vahel

Ülli Tõnissoo

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: