Raamatukava

Venemaa teemaõhtu pühapäeval, 4. märtsil alates kell 19.45 ETV2-s

In raamatukava on 29/02/2012 at 15:18

19.45 “Kellel on Venemaal hea elada” (Eesti Telefilm 1998)
Autorid Natalia Jalviste, Juho Jalviste, operaator Aarne Kraam.
Kärt Helllerma on oma arvustuse pealkirjaks pannud “Suur ristiretk vene hinge ehk ülestähendusi põranda alt” ning kirjutab, et see on “dokumentaalfilm, milles fakti ja kommentaari suhe kaldub kõvasti kommentaari kasuks.” Ja et “Kartmatult on mängu toodud igikestvad kujundid, mütoloogilised motiivid, elu kestmise ürgsed näitajad (mis näikse viitavat vene elu matriarhaalsele aluspõhjale): naine kaevul, naine aknal, naine jääaugus pesu pesemas. Mehed ainult lobisevad ja voolivad puulusikaid. On reegel, et kui jutt on vene hingest, ei saada läbi ka ortodoksi kiriku jumalateenistuseta. Pildis on kõnekas arhailisus, kaadri taga aga tehakse järeldusi: tavaline külanaine peab Venemaad üleval! /…/ Filmis on stseene, mis oleksid pärit justkui aastakümnetetagusest ajalookroonikast. Nende efekt seisneb selles, et nad on välja lõigatud vene elu tänapäevast”.
20.35 “Vene monopol ehk kuidas müüa korterit, millel on kuus omanikku?”
Christiane Büchneri dokfilm aastast  2009 kirjeldab kurbnaljakalt kahe kinnisvaramaakleri püüdu leida piisavalt kannatlikku ja jõukat ostjat Peterburi ühiskorterile ja paremaid elamistingimusi senistele elanikele, kes käituvad nagu luik, haug ja vähk. Filmi autor on ka ise aastatel  1991 ja 1994-1995 stipendiaandina nii Peterburis kui Moskvas elanud.
21.30 “Minu perestroika”, Inglise-USA 2010.
Robin Hessmani dokumentaalfilm on kuulunud mitme festivali ametlikku valikusse ja võitnud auhindu. “Minu perestroika” kuulutati ka Inglismaa maineka Griersoni auhinna nominendiks.
Film jutustab viiest tavalisest venelasest, kes elavad ebatavalistel aegadel. Lapsepõlv möödus neil sügaval nõukogude ajal, teismeeas nägid nad Nõukogude Liidu kokkuvarisemist ja pärast seda on Venemaa poliitiline maastik olnud pidevas muutumises. Endiste klassikaaslaste elu kaudu kujuneb pilt raudse eesriide taga kasvanud inimeste unistustest ja pettumustest. Robin Hessman läks Leningradi, mis samal aastal Peterburiks tagasi nimetati, õppima 18 aastaselt ning elas ja töötas seal ja Moskvas kokku kümmekond aastat. Filmis kujutab ta enda põlvkonnakaaslasi, kellega ta siiski ei olnud jaganud ühist lapsepõlve, mis teeb temast samal ajal nii seest- kui väljastpoolt vaatleja.
Intervjuu Robin Hessmaniga siit.

Õhtu lõpeb kell 23.00 Rootsi filmiga “Viinavabrik”, mis pole küll teemaõhtu all enam kirjas, kuid räägib sellegipoolest Venemaast.
Telekavas kirjeldatakse filmi sisu järgnevalt :  22-aastane üksikema Valja elab koos emaga Venemaal Žiguljovski linnas ja töötab kohalikus viinavabrikus. Ta ei näe mingit tulevikku kodulinnas, kus pole muud teha kui juua ja kus kõik mehed on päevavargad. Masendavast tegelikkusest põgenedes unistab kena ja tugevalt meigitud Valja näitlejakarjäärist Moskvas. Selleks aga, et oma unistust teoks teha, tuleks tal hüljata poeg ja purustada ema unistus: 52-aastasel Tatjanal on viimaks lootust õnne leida, kui tema ellu pöördub tagasi vana armastus.
Kahjuks ei ole selle filmi kohta rohkem andmeid võimalik leida. On siiski kaunis ebatõenäoline, et tegemist on mängufilmiga – miks peaks või kas julgeks keegi Rootsis tänapäeva Venemaad mängufilmis kujutada ?

Kaja Kleimann

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: