Raamatukava

“Surmamõistetu” kolmapäeval, 23. mail kell 23.35 TV3-s

In raamatukava on 21/05/2012 at 15:05

Lugesin äsja  Anders Roslundi ja Börge Hellströmi kirjutatud  “Edward Finnigani õiglusejanu” , kriminaalromaani “Mirabilia” sarjast, mida võib julgelt soovitada. Tegemist on tohutult põneva ja nutika raamatuga, mis lugejat jäägitult haarab ja üllatusi pakub, ehkki minu jaoks oli lõpplahendus veidi liiga kunstlikult konstrueeritud. Oluline osa selles raamatus on arutlemisel surmanuhtluse kui niisuguse üle. Sama teemat käsitlevad  John Grishami “Süütu” ja “Kamber”.  Ka Eestis tekib see teema aegajalt päevakorrale ja ilmselt jääb alatiseks mingi hulk surmanuhtluse pooldajaid. 2011. aastal algatas keegi (anonüümne isik?) petitsioon.ee-s “Surmanuhtlus seaduslikuks” hääletuse, millest võttis osa kokku 60 inimest, kuid oli nii poolt- kui vastuhääletajaid. Nõukogude Liidus, muide, karistati surmanuhtlusega valuuta omamise eest.

Kui seda dokumentaalfilmi veebruaris esimest korda televisioonis näidati, olid kommentaarid oodatult küllaltki vastukäivad. Ma ise seda siis ei näinud ja loetud artiklite põhjal saab järeldada, et tegemist pole süütu inimese surmamõistmisega, aga ma loodan siiski, et  film paneb mõtlema, et surmanuhtlus on olemuslikult vale ja seda ei tohiks olemas olla.
Sisust: Eesti ainus surmamõistetu ootab Kalifornia vanglas hukkamist juba üle kahekümne aasta. Vähemasti üks Tauno Vaidla mürgisüstile määranud vandekohtunikest on hakanud aga langetatud otsust kahetsema ning jõudnud veendumusele, et kohus on teinud vea. Ka on tänaseks ilmnenud, et noor ja ambitsioonikas prokurör kasutas eestlase surmamõistmise saavutamiseks võtteid, mille kasutamine Kalifornia kohtudes kuulutatud keelatuks. Mis välis-Eesti ajaloos veel siiamaani õudu äratava veretööni viis ja kas on võimalik, et Ameerika ametivõimud valmistuvad hukkama meest, kes polnud tegelik tapja?

Krister Kivi artikkel ja intervjuu Tauno Vaidlaga “Eesti Ekspressis”
Veel arvamusi surmanuhtluse kohta siit ja siit .

Kaja Kleimann

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: