Raamatukava

„Kaldale uhutud“ pühapäeval, 16. detsembril kell 22.15 TV3-s

In raamatukava on 10/12/2012 at 11:24

kaldaleuhutudfilmSee nädal möödub klassika tähe all. Käesoleval juhul on aga klassika nii hästi ära peidetud, et kooli kohustulikust kirjandusest kõrvale hiilinud, alates 1990. aastast sündinud või lihtsalt halva mäluga inimesed ei pruugi seda üldse ülessegi leida, sest filmi kohta uurimistööd läbi viies leidsin nii mitmeski kohas väiteid, et linateos on absoluutselt täielikult vaieldamatult originaalne ning ei toetu mitte vähimalgi määral ühelegi paberkandjal väljaantule.

2000. aastal linastunud „Kaldale uhutud“ on lugu lennuõnnetusest pääsenud mehest, kes asub elama üksikule saarele ja seda lausa neljaks aastaks, kaaslaseks üksnes võrkpall. Et mitte üllatust rikkuda mainin ainult, et vaimsed ja füüsilised katsumused ning monolavastus on selle filmi kõige olulisemateks märksõnadeks. Kas tuleb meelde midagi sarnast varasemast kirjandusest?robinsonvana

Ei saa luua teost saatuslikust armastusest meenutamata Shakespeare’i näidendit „Romeo ja Julia“. Ei saa luua teost paratamatult hukule määratud võitlusest meenutamata Cervantese romaani „Don Quijote“. Ei saa luua teost ideaali poole pürgivast ühiskonnast meenutama More’i “Utoopiat”. Ei saa luua teost mehest üksikul saarel meenutamata Daniel Defoe romaani „Robinson Crusoe“. Need on tüvitekstid, millele on omased avarapilgulised probleemi püstitused ja laiahaardelised lahendused. Ja selleni ma tahtsingi jõuda. Robert Zemeckise kinofilm põhineb suuremal või vähemal määral Defoe loodud tüvitekstil „Robinson Crusoe“ – tunnistab ta seda siis või mitte.

robinsonlasteKui palju on aga ühist Tom Hanksi tegelaskujul ja Robinsonil tuleb teil endil juba järele uurida.

Ühe olulise tüviteksti looja nimelisest Tartu Linnaraamatukogust saab Defoe „Robinson Crusoet“ laenutada küll ja veel, erinevate pealkirjadega ning mitmepalgeliste formaatidena. Huvi korral leiab lisandusi filmile eesti keeles ja inglise keeles.

Liis Pallon

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: