Raamatukava

“Neli tankisti ja koer” 21. jaanuaril ETV-2 kell 23:30

In raamatukava on 19/01/2013 at 08:51

nelitankistifilmKunagi lapsepõlves sai suure huviga vaadatud 21-jaolist sõjafilmi  “Neli tankisti ja koer” (1966). Minu südame võitis tark saksa lambakoer Šarik. Filmi stsenaariumi autor Janusz Przymanowski (1922-1998) kirjutas filmikäsikirja hiljem ümber romaaniks ja  raamat ”Neli tankisti ja koer”  on ka eesti keeles vanameister Aleksander Kurtna tõlkes olemas. Janusz Przymanowski on kireva elulooga mees. Ta olnud minöör, kaevur, arveametnik, traktorist, lendur, rindekirjasaatja, rindeajalehtede toimetaja. Tankistiks sai ta 17-aastaselt, kui saatuse keerdkäigud teda Nõukogude Liitu viisid, kus ta vabatahtlikult Punaarmeesse astus.

“Neli tankisti ja koer” (mille rahvalik alternatiivpealkiri NSV Liidus oli ”Kolm poolakat, grusiin ja koer”) keskendus tanki T-34 meeskonna juhtumustele aastail 1944–1945. 1. Poola rahvaarmee Westerplatte kangelaste nimelise 1. Varssavi tankibrigaadi koosseisu kuulunud tank nr 102 hüüdnimega ”Punapea” (”Rudy”) osales nii Poola territooriumi kui ka Berliini vabastamislahingutes. Seriaal lõpeb mere äärde jõudmise ehk Poola “vabastamisega”. Kultusseriaal tekitab poolakates vastakaid tundeid. Poola televisiooni poole pöördusid Armia Krajowa võitlejad, kes protestisid ajaloolist tõde moonutavate filmide näitamise vastu.  Vaatamata filmiloo sovetimeelsele propagandistlikule rõhuasetusele kujunes sari poolakate seas ülipopulaarseks, millest oli palju abi keskseid rolle kehastanud näitlejate edasisel karjääriteel. YouTube on võimalik vaadata, kuidas filmi vändati ja mis on näitlejatest edasi saanud.nelitankistiraamat

Sarja esimeses osas unistab Siberis elav 15-aastane Jan Kos rindele pääsemisest. Kuuldes Poola diviisi formeerimisest, läheb ta mobilisatsioonipunkti koos oma saksa lambakoerast sõbra Szarikuga. Ennast osava täpsuslaskurina näidanud Janek tutvub oma tulevaste võitluskaaslaste Olgierdi, Gustliku, Grigori ja Lidkaga.

Ajalehes Pärnu Postimees on avaldatud väga huvitav artikkel Kalev Vilgatsi sulest. Väike jutukene Eesti Päevalehest ja lisalugemist Elukirjast.

Sirje Suun

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: