Raamatukava

“Tuletikke laenamas” pühapäeval, 10. veebruaril kell 13:55 TV 3-s

In raamatukava on 04/02/2013 at 19:46

Tuletikke laenamasLugu hargneb ühes kauges-kõrvalises Soome külas, kus majapidamisi lahutavad üksteisest metsad-põllud-väljad ja oma valduste piir märgib ühtlasi inimeste mõtte- ja silmapiiri. Muretsetakse oma vähema või rohkema varanatukese pärast, uhkeldatakse suurema karjaga, kui naabril on, arutatakse, kes kellel kosjas on käinud või mitu põrsast emisel sündinud. Ihalaiste majapidamises saavad tikud otsa ning Anna Liisa saadab mehe naabertallu tikke laenama; see lihtne ülesanne käivitab aga jaburnaljaka sündmusteahela, mis tipneb kuuldusega Ihalaise surmast ning uue peremehe ilmumisega tallu. Tikud saavad siiski loo lõpus toodud ja “normaalne” kord kuulujuttude, film Tuletikke laenamaskemplemiste ja tööde-tegemistega taastub.

Jutustuse autoriks on Maiju Lassila, päris nimega Algot Untola (1868—1918), kes kirjutas teistegi pseudonüümide all. Eesti keeles on ilmunud vaid kogumik “Tuletikke laenamas” (1957), mis sisaldab kolme juttu  ning 2002. aastal ilmus nimijutustus  iseseisvalt. Maiju Lassila looming on andnud ainest ka eesti teatrile—Vanemuises lavastas nimetatud loo 2005. aastal Ingomar Vihmar ning Pärnu Endlas on tema teoseid lavastatud kahel korral (“Tuletikke laenamas” 1971. aastal ja “Tark neitsi” 1978. aastal). Soomes kuulub Maiju Lassila looming huumorikirjanduse klassikasse.

1980. aastal valmis Soome-Vene koostöös jutustuse põhjal  komöödiafilm (on olemas ka varasem filmiversioon, mis pärineb 1938. aastast), see on laenutatav ka linnaraamatukogust (nii DVD kui VHS).

Triin Põldver

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: