Raamatukava

“Suur ja kõikvõimas Oz” Cinamonis

In raamatukava on 24/03/2013 at 18:54

Ameerika lastekirjanik Suur ja kõikvõimas OzLyman Frank Baum (1856—1919) kirjutas “Ozi” sarja ühtekokku 14 raamatut, eestikeelsena on neist olemas 5 esimest: “Võlur Oz”, “Imepärane Ozi maa”, “Ozma Ozi maalt”, “Dorothy ja võlur Ozis” ja “Teekond Ozi”. 20. sajandi algul olid “Ozi” sarja seiklused väga populaarsed; kui “Võlur Oz” 1900. aastal ilmus, oli see paar aastat enimmüüdud lasteraamat. Muidugi on vahepealse aja jooksul võimsaid fantaasiamaailmu juurde loodud—nagu näiteks C.S. Lewise “Narnia kroonikad” , T. Pratchetti Ozma Ozi maalt“Kettamaailma” sari või siis J.K. Rowlingu  “Harry Potter”—lugemisväärsed on Baumi raamatud sellele vaatamata ja oma tähenduskihid on neis nii lastele kui täiskasvanutele.

Sarja esimeses raamatus on Dorothy, Hernehirmutis, Plekkmees ja Argpüks Lõvi teel Smaragdlinna, mida valitseb kõikvõimas võlur Oz. Sõbrad on veendunud, et võlur ainsana suudab nende soovid täita; Dorothy`l on vaja tagasi koju pääseda, Hernehirmutis soovib endale aru, Plekkmees südant ja Lõvi julgust. Kõikvõimas Oz osutub armetuks mehikeseks, kuid pääseb täbarast olukorrast siiski välja ja ei lähegi vaja suurt võlukunsti, et iga soovija saaks, mida ta otsima on tulnud.

Sam Raimi lavastatud film “Suur ja kõikvõimas Oz”  (2013) ei  ole otseselt ühegi sarja kuuluva raamatu ekraniseering, vaid kujutab endast eellugu raamatusündmustele; nimelt seda, kuidas Ozist üldse Ozimaad valitsev võlur sai ja milliste ohtudega ta silmitsi pidi seisma.

Filmiarvustusi saab lugeda Õhtulehe ja Postimehe internetiväljaannetest:

http://www.ohtuleht.ee/blogid/filmiblogi/4412

http://www.postimees.ee/1174978/kinodesse-joudis-voimsaeelarveline-smaragdlinna-lugu/

Triin Põldver

  1. Krista Kumberg on kümmekond aastat tagsi L. Frank Baumist pikemalt kirjutanud Eesti Päevalehes http://www.epl.ee/news/kultuur/volur-ozi-imed-ei-lope.d?id=50808844 , L. Frank Baumi “Võlur Ozi” ja Aleksander Volkovi “Smaragdlinna võlurit” võrreldakse http://hundiina.blogspot.com/2009/02/smaragdilinna-volur.html , võlur Ozi lugudest alguse saanud koomiksitest aga saab lugeda http://pikseldused.blogspot.com/2009/12/volur-oz.html

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: