Raamatukava

“Külmad hinged” neljapäeval, 20. juunil kell 22.00 ETV 2-s

In raamatukava on 17/06/2013 at 11:55

Filmi “Külmad hinged” on PÖFF-i huvilised võib olla 2009. aasta festivalil juba näinud, nüüd avaneb ka laiemalKülmad hinged vaatajaskonnal võimalus sellest televisiooni kaudu osa saada. Stsenaariumi kirjutas Sophie Barthes, kes ühtlasi filmi lavastas ning filmiidee tekkis režissööril ühest oma unenäost, kui oli enne vaadanud Woody Alleni 1973. aasta ulmekomöödiat “Sleeper”.

Lühidalt on filmisüžee selline, et näitleja Paul Giamatti (keda mängibki Paul Giamatti) saab peaosa Tšehhovi näidendis “Onu Vanja”. Näidendi tegelaste hingeline tühjus ja mandumine hakkavad Giamattit nii muserdama, et kukub ise sisemiselt kokku. Siis juhtub Giamatti ajakirjas nägema kuulutust, kus pakutakse protseduuri, mille käigus soovija hing eraldatakse tema kehast. Giamatti lasebki oma hinge kehast välja võtta, kuid hingevaluga kaob ka tema võime tegelase karakterisse sisse elada. Tuleb välja, et kannatused on osa inimeseks olemises ja Giamatti peab Anton Tšehhovläbima mitmeid sekeldusi, et oma hing tagasi saada.

Mainida võib veel, et “Külmad hinged” on Sophie Barthes`i esime täispikk film ning valmimisaastal valiti see Sundance`i võistlusprogrammi, samuti võitis film Karlovy Vary festivalil kaks auhinda.

Et suurema empaatiaga kaasa elada Paul Giamatti hingelisele seisundile onu Vanja kehastamisel, võiks (läbi/üle) lugeda, muidugi, Anton Tšehhovi vastava näidendi. Näidend kujutab igapäevaelu maamõisas ja tegelasi, keda koormab oma elu elamise sund, väljapääsmatus sellest päevadejadast, kui rutiini ületamiseks jääb puudu tahtejõust ja võimalustest. Siin ei ole üleelusuuruseid kangelsi või sündmuseid, vaid nagu teisteski Tšehhovi näidenites, on keskmes päris tavalised inimesed oma mööda libisevas elus. Tšehhovi näidendeid leidub linnaraamatukogus.

Kes huvitub Anton Tšehhovi elukäigust ja loomigu ülevaatest, võib kiigata vastavat vikipeedia artiklit.

Triin Põldver

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: