Raamatukava

“Imetegija” esmaspäeval, 21.okt kell 22.25 ja kolmapäeval kell 12.30 ETV2-s

In raamatukava on 20/10/2013 at 18:27

themiracleworker_dvd_lgFilm   põhineb William Gibsoni  samanimelisel näidendil, mis omakorda lähtub Helen Kelleri 1902. aastal ilmunud autobiograafilisest teosest Minu elu”. Kõigepealt kirjutas Gibson 1957. a telefilmi stsenaariumi, siis 1959. näidendi, mille eest ta sai Tony auhinna ja 1962. a filmistsenaariumi, mis nomineeriti Oscarile . Ka mõlemad näitlejannad, Anne Bancroft ja Patty Duke, pälvisid oma osatäitmiste eest kõigepealt Tony auhinnad lavaversiooni eest ja siis ka parima naispeaosa ning naiskõrvalosa Oscarid. 1979. aastal tehti uuesti telefilm, kus varem Helen Kellerit mänginud Patty Duke oli Anne Sullivani rollis ja võitis selle eest Emmy, film ise nomineeriti Kuldgloobusele.ann ja helen

Helen Keller (1880–1968) oli terve lapsena sündinud, kuid 19 kuuselt sarlakite põdemise tagajärjel pimekurdiks jäänud ameerika kirjanik, lektor ja poliitiline aktivist, kes propageeris naiste valimisõigusi ning oli veendunud sõjavastane. Heleni õpetajaks ja eluaegseks sõbraks, kes tüdruku vaikusest ning pimedusest suhtlemise juurde juhatas, sai 20-aastane Anne Sullivan. Nende sõprus kestis 49 aastat.” Imetegija” keskendub Heleni ja Anne kohtumisele, pimekurdi tüdruku ning tema õpetaja koostööle, mida lõpuks kroonib ka läbimurre. Liigutav film erakordse hingejõuga inimestest.

2011. aasta septembris esietendus “Imetegija” ka Pärnu “Endlas” ning pälvis  Endla teatri Publikulemmiku preemia parima lavastuse eest 2012. aastal. Korraldati ka etendus nägemis- ja kuulmispuuetega inimeste jaoks. Kuna kuulmis- ja nägemispuudeid on mitut sorti, oli  etendusel kasutusel neli nii-öelda tõlget. Kuulmislangusega inimesed said kõrvaklappidest kätte tugevama heli, vaegnägijaile anti kõrvaklappide kaudu teada, kes kuidas laval liigub. Suurema kuulmispuudega vaataja sai aga vastavalt oma vajadustele jälgida lava ülaservas jooksvaid subtiitreid või viipekeelset tõlget lava kõrval.  Terve hooaja olid müügil Heleni helkurid Eesti Pimekurtide Tugiliidu toetuseks, et nägemis- ja nägemisliitpuudega lapsed saaksid õppida laulmist ja pillimängu.

Lugeda saab:  Helen Keller “Minu elu lugu” kelleri raamatukaas

Helen Keller “Minu usk”

Mõlemad on Lõuna-Eesti Pimedate Ühingus saada ka punktkirjaväljaandena ja elulugu ka heliraamatuna.

Kaja Kleimann

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: