Raamatukava

“Viies võim” Cinamonis

In raamatukava on 25/10/2013 at 22:56

viievoimfilmSeda filmi tasub vaatama minna neil, kellele lause “põhineb tõsielu sündmustel” on reklaamiks; neil, kellele meeldisid “Sotsiaalvõrgustik” või “Jobs”; neil, kellele lähevad korda info salastatuse ja avalikustamisega seotud teemad; neil, kellele meeldib sari “Sherlock”, sest peaosas on Benedict Cumberbatch.

Filmi tutvustus: Loo alguses ühendavad WikiLeaksi asutaja Julian Assange (Benedict Cumberbatch) ja tema kolleeg Daniel Domscheit-Berg (Daniel Brühl) jõud, et privilegeeritud võimueliiti salaja jälgima asuda. Nappide rahaliste vahendite abil loovad mehed veebikeskkonna, mille kaudu lekitajad salajasi andmeid anonüümselt jagada saavad, et nii valitsuste varjatud tegevuse ja korporatiivsete kuritegude hämarad telgitagused päevavalgele tuua. Peagi avaldab WikiLeaks rohkem põrutavaid uudiseid kui maailma kuulsaimad meediaorganisatsioonid kokku. Kui Assange’il ja Bergil õnnestub aga ligi pääseda suurimale salastatud luuredokumentide kogule Ameerika Ühendriikide ajaloos, peavad nad astuma võitlusesse nii teineteise kui ka meie ajajärku suurepäraselt iseloomustava küsimusega: millist hinda maksavad need, kes soovivad vabas ühiskonnas midagi varjata, ning need, kes saladused siiski paljastavad?viiesvoimraamat

Josh Singeri stsenaarium põhineb  Daniel Domscheit-Bergi raamatul „Inside WikiLeaks: My Time with Julian Assange at the World’s Most Dangerous Website” („WikiLeaksi telgitagused. Maailma kardetuimat veebilehte tegemas” (Tänapäev, 2011)),  ja David Leighi – Luke Hardingi „WikiLeaks: Inside Julian Assange’s War on Secrecy”. Vene keele oskajad võivad meie raamatukogust veel lugemiseks leida Andrew Fowleri “Самый опасный человек в мире : Джулиан Ассанж и секреты Wikileaks” (2012). Laura Remmeli bakalureusetööd “WIKILEAKS: õigusrikkuja või õigusemõistja poliitilise kommunikatsiooni maailmas” saab lugeda siit.

Daniel Domscheit-Bergi raamat on eesti meedias jäänud kuidagi tähelepanuta, filmist on kirjutanud Kaarel Arb Postimehes ja Katrin Pauts Õhtulehes, ülevaate leiab ka nähtud-nägemata blogist.

Julian Assange filmist

Tiina Sulg

  1. Tänavu ilmus ka Oscari võitnud “Taxi to the Dark Side’i” tegija Alex Gibney dokk “We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks”, mille kõrval “Viies võim” kuuldavasti kahvatub.

    http://www.imdb.com/title/tt1824254

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: