Raamatukava

“Stalingrad” laupäeval, 23. novembril kell 23.30 Kanal2-s

In raamatukava on 20/11/2013 at 17:28

stalingradfilm1993. aastal Saksamaal valminud film on siiamaani (ehk siis 20 aastat hiljem) ikka veel üks vapustavamaid ja grandioossemaid kujundeid inimlikkusest ning kõigest, mis sellega kaasneb. Kui sinus on kübekestki empaatiat, siis paneb see linateos sind nutma, südame verest tilkuma, pettuma, leppimatusest appi karjuma, käsi murdma (nagu teevad seda 19. sajandi romantilised kangelannad kriisihetkedel) ja jälle nutma.

Joseph Vilsmaieri lavastatud filmis teevad Oscari väärilist näitlejatööd Dominique Horwitz, Thomas Kretschmann ja näiteks meie seast kahjuks lahkunud Dana Vávrová. Tegevus leiab aset Stalingradi lahingus samanimelise suure linna vallutamisel 2. ilmasõja ajal. Vaatenurk on nihutatud tavapärase võitjate propageerimise asemel Saksmaa sõduritele ning nende katsumustele krõbepakaselisel (sest krõbekülm oleks selle ilmastiku absoluutne alahindamine) Venemaal.

“Stalingrad” on üks väheseid filme, mis on mind hingepõhjani puudutanud, ning midagi minu sees igavesti muutnud. Tavaliselt mõjuvad mulle nii üksnes raamatud. “Stalingrad” tegi minust patsifisti ja zen-meistri! See viimane on küll lausvale, aga ma üks päev tahaksin ikkagi olla vana rahu ise.

Stalingradi kohta leiab erinevaid kirjutisi ja tõlgendusi ka meie asutuse riiulitelt. Filmi on kohta lisalugemist IMDb-st.

Liis Pallon

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: