Raamatukava

“Monumendimehed” Cinamonis

In raamatukava on 24/02/2014 at 12:09

Monumendimehed“Monumendimehed” on nimetus rühma kunstiajaloolaste, -kuraatorite ja -ekspertide kohta, kel oli täita ülimalt vastutusrikas, riskantne, missiooni mõõtu ülesanne—nimelt pidid nad Teise maailmasõja lõpupoolel kaitsma ehitismälestisi ja hooneid sõjakahjustuste eest ning leidma natside poolt röövitud kunstiteoseid, et need õigusjärgsetele omanikele tagastada.

Ajaloolane Mart Helme rääkis sõja ajal röövitud ja kaduma läinud kunstiteostest “Terevisioonis”, saatelõiku saab järele vaadata kino Solaris jagatud lingi kaudu või ETV saadete arhiivist. Mart Helme sõnul ulatub sõjas hävinud ja kadunud kunstivara väärtus miljarditesse dollaritesse (kui hindamatut üldse rahas hinnata saab) ning siiamaani tuleb välja kadunuks arvatud kunstitöid (näiteks eelmisel aastal leidis Münchenis üks vanahärra oma keldrist 1500 taiest).

See huvitav, ka ühiskonna tasandil kaalukas teema ongi George Clooney lavastatud filmi aluseks. Kuigi see tõsieluline aines võimaldaks luua põneva, sügavasisulise filmi, siis lõpptulemus valdavalt kriitikute ootuseid ei täitnud. Samanimelise raamatu autoriteks on Robert M. Edsel ja Bret Witter. Eesti keeles pole neilt autoritelt küll midagi muud ilmunud, kuid ameerika kirjanik Robert M. Edsel on samal teemal kirjutanud veel kaks raamatut.

Üks negatiivne ja üks positiivne arvamus filmi kohta:

http://www.examiner.com/review/the-monuments-men-review-a-grizzled-yet-feeble-endeavor

http://www.flickfilosopher.com/2014/02/monuments-men-review-saving-private-collections-public-art.html

Triin Põldver

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: