Raamatukava

“Andja” Ekraanis ja Cinamonis

In raamatukava on 28/08/2014 at 13:27

andjafilm1Filmi tutvustus: Ulmedraama“Andja” lummuslik lugu räägib Jonasest (Brenton Thwaites), noorest mehest, kes elab näiliselt ideaalses, kuid värvitus tulevikumaailmas täis ühtsust ja rahulolu. Kui Jonas kohtub Andjaga (Jeff Bridges), kes ainsana hoiab ning kaitseb kogukonna mälestusi ja ajalugu, avastab ta ühiskonna krüptilises minevikus peituva sünge tõe. Uutest teadmistest ammutatud jõu abil mõistab Jonas, et panused on kõrgemad, kui keegi suudab kujutleda –  elu ja surma küsimus mehe enda ning tema lähedaste jaoks. Jonas teab, et teiste kaitsmiseks peab ta oma maailmast põgenema, võttes vastu väljakutse, milles keegi varem edukas pole olnud. “Andja” põhineb samanimelisel Lois Lowry armastatud noorteromaanil, mis võitis 1994. aastal prestiižse Newbery medali (USA tuntuim lastekirjanduspreemia). ning mida on maailmas müüdud üle 10 miljoni eksemplari. Filmi režissöör on märulipõnevike “Reaalne hädaoht” ja “Agent Salt” lavastaja Phillip Noyce, peaosades kaks Oscari-võitjat Jeff Bridges ja Meryl Streep ning samuti noored tähed Brenton Thwaites, Alexander Skarsgård ja Taylor Swift.

andjaraamatFilmi ma pole veel näinud ja ma ei tea kui palju filmiversioon raamatust erineb, aga üks asi, mis kohe silma torkab, on see, et peategelane on filmis oluliselt vanem kui raamatus  kui raamatu peategelane on just 12-aastaseks saanud, siis filmi juures on märge, et alla 12-aastastele mittesoovitatav. Kuigi raamatut, mis pälvis lastekirjanduse preemia, sobib seda lugeda ka täiskasvanuil (no võib-olla võiks lugedes meeles pidada, et tegu on noorsookirjandusega, oma iva ja mõtlemisainet leiab sealt sellegipoolest), siis ei tundu see valik filmitegijate poolt just kõige targem otsus olevat.

Raamatust on kirjutatud päris palju: Ott Kilusk Eesti Ekspressis, Jaanika Palm Eesti Lastekirjanduse Keskuse lehel, Kärt Padjaklubi  blogis, Miira Hirvelossi blogis, Industriaallumehelbeke oma blogis, Diana blogis Sõber Raamat, Triinu Univer Lugemissoovituse blogis, Hanneleele Kaldmaa ajakirjas Lugu (2010, nr. 3).

Filmist Ralf oma blogis ja Diana Nähtud-nägemata blogis.

Lois Lowry esinemine Kongressi raamatukogu korraldatud raamatufestivalil paar aastat tagasi:

Tiina Sulg

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: