Raamatukava

„Viiskümmend halli varjundit“ Cinamonis ja Ekraanis

In raamatukava on 16/02/2015 at 13:40

FIFTY_poster_ESTSam Taylor-Johnsoni käe all valminud film“Viiskümmend halli varjundit“ on lõpuks kinodesse jõudnud. Veel parem on see, et kõik alles algab – tegemist on teadagi triloogia esimese osaga. Peaosadesse valiti Dakota Johnson, keda on ainukesena kiidetud, sest olles kahe kuulsa näitleja järeltulija on talle kindlasti geneetilise pagasina juba andekus kaasa antud; ning modellist filminäitlejaks hakanud Jamie Dornan, kes kahjuks vaatamata oma silmipimestavatele lihastele teeb üpris mannetu ja möku rolli. (Et näha Dornani tegelikku palet, soovitan vaadata krimiseriaali „Langus“). Filmis püütakse visandada BDSMi (orjus ja distsipliin, sadism ja masohhism) suhet kahe erinevatest maailmadest pärit inimeste vahel. Film on seksuaalselt üpris pehme, kuid samas ka romantika vaene – nii et „midagi igaühele“ soovitust anda ei saaks. Ma arvan, et E. L. Jamesi gruupidele sobib see film küll, sest vaimne vägivald on ka siin kohal.

Viiskymmend_halli_varjundit_esikaas.inddJa nüüd ma jõudsingi kuidagi poolenisti tahtlikult ja teisest küljest vastutahtmist kriitikani, sest seda on lademetes ning selle lugemine on hirmnaljakas. Ma olen feminist ja pooldan naistevaenuliku kaanoni (võib lugeda ka „süsteemi“) lõhkumist erinevate kunstivormide kaudu, aga ma ei tee seda valimatult. Feministina toetan ma arvamust, et naistel on vabavoli lugeda ja kirjutada seksuaalsusest ning selle avaldumisviisidest. Kaanonilõhkujana toetan ma arvamust, et erinevad žanrid ja/või vormid ei ole mitte mingisuguses vertikaalses kvalitatiivses järjestuses. Kuid selleks, et kõik ausalt ära rääkida, pean ma alustama algusest. E. L.Jamesi „Viiskümmend halli varjundit“ on alguse saanud „Videviku saaga“ fanfic-ist (kirjandusteose, teleseriaali, filmi, multifilmi jne tegelaste põhjal kirjutatud kirjandus). „Videviku saaga“ ei ole ainult kirjanduslikult viletsalt kokku seatud, vaid peegeldab väga ahistavat suhet, kus naine on kannatajaks, ja lepib sellega kui millegi erilisega. E. L.James jätkas samasuguse vägivaldse suhte kirjeldamist lisades siia juurde BDSMi, ning veel halvema sõnaseadmisoskuse. Ja siis tehti sellest film, et saaks naiste vastast vägivalda veel enamate meediumite vahendusel inimesteni viia.

Ma soovitan seda filmi ainult sellises eas inimestele, kes armastavad iseendid ja on vaimselt piisavalt tugevad, et vajadusel enda eest seista, sest iga viies naine saab kodus peksa ja ainult 1-2% vägistamistest jõuab politseini.

Meie raamatukogus on triloogiale järjekord, aga hea meelega lisame sinna ootajaid veel juurde. Filmi kohta saate törtsu tõsisemat juttu lugeda siit, ja BDSMi praktiseeriva naise arvustust siit. Hirmnaljakate arvustuste kokkuvõte avaldati ka Buzzfeedis.

Liis Pallon

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: