Raamatukava

“Maidan” pühapäeval, 1. märtsil kell 12.10 ETV2-s

In raamatukava on 25/02/2015 at 22:11

Ajalugu sünnib praegu meie silme all. Maidan viib vaataja väljakule ja lähiaega, kus algasid Ukraina ning Euroopa jaoks pöördelised sündmused. Ei ole kahtlust, kellele kuulub režissöör Sergei Loznitsa poolehoid, ent raamitud hinnangute asemel on selles filmis olulisem muu. Loznitsa eesmärk on anda vaatajale Maidanil kohalolemise tunne — siit ka järeldus, miks film on 130 minutit pikk. Kaamera püsib staatiline, see on anonüümse vaatleja pilk (film koosneb vaid 70 katkestamata kaadrist), dünaamika ja pingestatud rütm sünnib sisemiselt: Maidanil toimub revolutsioon, ja samas kuulub kohalolu juurde ikka ka oma olmelisus. Sergei Loznitsa eesmärgiks oli Maidan pildi ja heli koosmõjul komponeerida nagu sümfoonia. Kriitik Carmen Gray sõnul on ta näidanud inimtunnete spontaanset koreograafiat seal, kus ühiskond surutakse sõjaseisukorda.

Sergei Loznitsa seni kaht mängufilmi on saatnud suur rahvusvaheline tähelepanu. “Minu õnn” sai peaauhinna ka PÖFFil, “Udus” võitis Cannes`is FIPRESCI preemia. Mõlemat filmi seob väärikuse teema ja seda jätkab ka dokfilm “Maidan”.

See film on linastunud ka Pimedate Ööde Filmifestivalil 2014. aastal, Treiler:

Soovitan vaadata ka neid filme
Майдан.Небесная сотня.

Майдан. Первая смерть. Коктейли Грушевского

 Майдан. Межигорье

ukrainapaevikLugemiseks soovitaksin Andrei Kurkovi raamatut “Ukraina päevik: ülestähendusi kriisikoldest”. Raamatu arvustus ja tutvustus Äripäeva Raamatupoe kodulehelt. Silver Meikari artikkel raamatu ja Ukraina sündmuste kohta “Vähirakkude arv on kriitiline, aga veel mitte surmav” Sirbis.

Sirje Suun

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: