Raamatukava

Teemaõhtu: Aivar Tommingas pühapäeval, 4. oktoobril ETV2s

In raamatukava on 02/10/2015 at 15:44

aivartommingasSellepühapäevase teemaõhtu keskmes on hiljuti oma kuuekümnendat sünnipäeva pidanud Vanemuise raudvara Aivar Tommingas.

20.00 Lennud: Lavakunstikooli VIII lend (1974-1978) (ETV 1992)
Oleme jõudnud Tallinna Konservatooriumi lavakunstikateedri VIII lennuni – juhendaja Kaarin Raid ja 16 lõpetajat. Saates meenutavad Rein Oja, Aivar Tommingas, Margus Lepa, Toomas Suuman jt. Kommentaarid teatriloolaselt Reet Neimarilt, intervjueerija Anne Tuuling.

20.45  Võtmeküsimus (Eesti Telefilm 1986)
Kus lõpeb tõelisus ja algab mäng? Kes elab ajahetke, kes veendumuste sunnil? Kas egoistlikud kaalutlused ja ühiskonnakasulikkus välistavad teineteist? Uus ja vana ei eristu mitte alati selgepiiriliselt – nad seisavad meis endis kõrvu, läbikasvanuina. Ka filmis pole dramaatilisi vastaspooluste kokkupõrkeid: on võitlus, mille osalejate positsioone teavad ainult nemad ise. Peategelane Raul Tammkivi (Aivar Tommingas): “Mina elan parteilise joone järgi. Ja sina elad parteilise joone järgi. Aga ajame justkui ise asju.

22.10  Teatrifantoom (ETV 2005)
Ühe rusikalöögi peale tarretub “Vanemuise” balletitrupp, kukuvad riidepuudelt kostüümid ja purunevad rekvisiidid. Ellu on ärganud teatrivaim, kes on üsna sarnane kunagise teatrijuhiga, keda kutsuti “Vana Hirmus” Kaarel Irdiga. Ikka ja jälle püüab ta oma teatrit päästa ja nii satub ta erinevatesse ajajärkudesse. Aivar Tommingase Ird on tegelaskuju, kes on omamoodi “Vanemuise” kaubamärgiks. Mart Kivastiku loos astuvad üles Herta Elviste, Jüri Lumiste, Liina Olmaru jpt. Lavastaja Ain Mäeots. Režissöör Elo Selirand, kunstnik Liina Keevallik.

22.35 Heade mõtete suvi: Aivar Tommingas, Vanemuise teatri minevik (ETV 2004)
Saate persoon on Aivar Tommingas, palju aastaid laval olnud näitleja, kes oskab alati kuidagi tahaplaanile hoiduda. Räägitakse Vanemuise teatri ajaloost ja vaadatakse, mis nädala jooksul linnas toimunud. Režissöör Moonika Siimets, operaator Arvo Mägi, monteerija Ahti Tubin, produtsent ja toimetaja Tiina Rebane.

23.00 Teatriilm: Soovikontsert (ETV 1995)
Näitlejad laulavad erinevais paigus ja üritustel, suupilli mängib Felix Kark.

Selle viimase saate sabasse sobib ka Aivar Tommingase ja Hannes Kaljujärve popurrii “Minu veetlevast leedist”:

Lugemisvarana soovitan sedakorda minna Wikipedia või Vanemuise lehele, uurida veidi Aivar Tommingase rollide nimistut ning mõned näidendid (või dramatiseeringute aluseks olnud romaanid) üles otsida ja lugemislauale seada.

Tiina Sulg

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: