Raamatukava

„Reis Itaaliasse” kolmapäeval, 7. oktoobril kell 21.30 ja laupäeval, 10. oktoobril kell 22.55 ETV2-s

In raamatukava on 06/10/2015 at 14:45

reisitaaliasseEelmise aasta PÖFFi Vitamiinilaksu programmi kuulunud gastronoomiline road movie jõuab nüüd ka televaatajani. Tegu on mõttelise jätkuga 2010. aastal linastunud filmile „Retk”, mille tegevustik toimus Suurbritannias. Filmis „Retk” rändasid iseenda versioone kehastavad briti koomikud Steve Coogan ja Rob Brydon Põhja-Inglismaa maakohtades ja testisid toite kohalikes restoranides. Iga söömaaja järel pidi Steve kirjutama toiduartikli kohalikule ajalehele.  Sattudes seda filmi vaatama täiesti juhuslikult igasuguse eelnevate teadmiste ning arvamusteta naelutas mõnusalt loius tempos ning ohtra britiliku huumoriga vürstitatud film mind teleri ette.

Kui nüüd asuda vaatama „Reisi Itaaliasse”, ei tohiks seda kindlasti teha tühja kõhuga. Veel parem oleks filmi kõrvale varuda itaaliapärast toidu- ja joogipoolist. Vastasel juhul võib olla piinav vaadata kuut einet kuues restoranis üle Itaalia – Liguuria, Toscana, Rooma, Amalfi ning lõpp-peatus Capri saarel.

Vaatamist vääriv film neile, kelle jaoks toit pole pelgalt vahend elus püsimiseks vaid osa kultuurist. Samas pole film sugugi mitte ainult toidust vaid ikka elust enesest.sitsiiliakook

Ajakiri Observer palub Steve’il ja Robil teha järjekordne restoraniarvustuste sari, seekord Itaalias. Väsinuna lapsevanemaks olemise koormast, otsib Rob midagi seikluslikku. Steve on pikalt Los Angeleses tööd rüganud ning olles vahelduseks tagasi Euroopas, soovib nüüd näha oma lapsi. Mehed vestlevad elust, armastusest, tööst ning välismaal elamisest. Nad analüüsivad Byronit ja Shelleyt ehk romantistlikke poeete ja seda muidugi neile omase suurepärase ning nüansirikka huumoriga vürtsitatult. Filmi meeleolu loovad maalilised Itaalia maastikud, millel nad kulgevad, hotellid, kus nad elavad, restoranid, kus nad einestavad, köögid ja kokad, kes roogasid valmistavad … ning lõpuks muidugi ka arve – seda nii otseses kui kujundlikus tähenduses …

bastaArvamus filmiblogis  ja Äripäevas. Filmist IMDb-s.

Raamatusoovitustest lisaks mõned uuemad teosed itaalia kokakunsti vallast: Lea Virkus „Sitsiilia köök: päikeseline Itaalia” ja Saku Tuomineni „Basta! : Itaalia söömiskultuuri ABC”.

Anu Amor-Narits

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: