Vahelduseks peaks olema väga huvitav vaadata mitte-Hollywoodi seiklusfilmi!
Kavaleht kirjutab: seiklusfilm arheoloogist, kes üritab lahendada Põhjala mütoloogias maailmalõppu kuulutava Ragnaröki mõistatust. Ta asub koos oma kahe lapse ja kolleegidega ekspeditsioonile Norra põhjaossa Finnmarki, Venemaa ja Norra vahelisele eikellegimaale, kus vanad ruunid omandavad uue tähenduse ja tiim suudab raputada maast lahti koletise…
Lavastaja Mikkel Brænne Sandemose. Osades Pål Sverre Hagen, Nicolai Cleve Broch, Bjørn Sundquist.
Film on võitnud erinevaid Norra filmiauhindu, sealhulgas publiku lemmiku ja parimate visuaalefektide oma, mis ühele seiklusfilmile kindlasti kasuks tuleb. Näitlejatest on meile tuttaivamad ilmselt Nicolai Cleve Broch, kes mängis „Poolvennas” Barnumit ja Sofia Helin Sagana „Kuriteost”. Peaosas üks Norra populaarsemaid näitlejaid Pål Sverre Hagen, kes sai maailmale tuntuks Thor Heyerdali osas parima võõrkeelse filmi Oscarile ja Kuldgloobusele nomineeritud „Kon-Tikis”.
Lugeda on Ragnarökist ja skandinaavia mütoloogiast kaunis palju. Vanim meil saadaolev raamat on aastast 1919 : Asgard : skandinaawlaste muinaslood.
Villy Sørensen „Ragnarok : jumalate lugu”
Tony Allan „ Viikingid : heitlus aegade lõpus”
Imekaunilt on kirjutatud A.S. Byatti „Ragnarok : the end of the gods”
Joann Harrise noortekas „Ruunimärgid” kõneleb ajast pärast „Ragnarökki” — vanad jumalad on läinud ja nende meenutamist keelab inkvisitsioon, isegi unenägude nägemine on keelatud. Odini ja veel suure portsu erinevaid jumalaid tänapäeval toob mängu Neil Gaiman „Ameerika jumalates”.
Kaja Kleimann