Raamatukava

“Teemaõhtu: Arvo Valton 80” pühapäeval, 13. detsembril ETV2-s

In raamatukava on 10/12/2015 at 11:44

Seekordse teemaõhtu keskmes on kirjanik, tõlkija, stsenarist, publitsist, õppejõud ja soome-ugri väikerahvaste eest võitleja Arvo Valton.

arvovalton20.00 algab teemaõhtu 2008. aastal salvestatud saatega „Tähelaev”, mida juhib Andres Raid.

21.10 saates „Kaadris: Viimne reliikvia” (ETV 2012) meenutavad Eesti kõigi aegade menukama filmi valmimist stsenarist Arvo Valton, lavastuskunstnik Rein Raamat ning osatäitjad Eve Kivi, Raivo Trass ja Peeter Jakobi. Lisaks on saates võimalik näha „Viimse reliikvia“ võtteplatsidel vändatud dokumentaalkaadreid, hulgaliselt haruldasi fotosid ja Rein Raamatu kujunduskavandeid.

viimnereliikvia21.35 „Viimne reliikvia” (Eesti 1969) “Liivimaa parim ratsutaja” Hans von Risbiter tutvub ratsaretkel kauni Agnes von Mönnikhuseniga. Kirik on lahkesti nõus nad paari panema, kui saab endale Risbiterite perekonna valduses oleva Püha Brigitta säilmetega reliikvia. Verepulmaks muutunud pulmapeolt päästab Agnese mitte tema tulevane abikaasa, vaid hoopis vaba mees Gabriel. Peagi on nende kannul klooster, Ivo Schenkenbergi kõrilõikajad ja pruudi suguvõsa. Filmi stsenaariumi kirjutas Eduard Bornhöhe „Vürst Gabrieli” ainetel Arvo Valton. Tegu on filmiga, mis erilist tutvustust ei vaja, vähemalt valdav enamus vanema põlve eestlastest teavad seda lugu juba peast.

veranda23.00 “Vernanda” (Eesti 1988) Roman Baskini lühimängufilm viib vaataja steriilsesse väikelinna, kus aeg on justkui peatunud. Linna sattunud noormees ostab leiva, mis tegelikult osutub pommiks ja millest ta enam kuidagi lahti ei saa. Poodi seda tagasi ei võeta, maha müüa ka ei saa, ka mitte lihtsalt kusagile maha unustada või poetada. Osades Sulev Luik, Jüri Järvet, Kaljo Kiisk, Ilmar Tammur, Aleksander Eelma, Gunnar Kilgas.

23.30 lõpetab teemaõhtu “Tugitooliteater: Jaan rääkis” (ETV 1985), milles Oskar Liigand ja Tõnu Oja esitavad Arvo Valtoni jutustuse “Jaan rääkis”.

Arvo Valton, keda võib pidada eesti modernistliku proosa rajajaks, on kirjutanud ligi 60 raamatut (romaane, novelle, luuletusi, kunstmuinasjutte, filmistsenaariume, näidendeid ja libretosid), tõlkinud soome-ugri rahvaste, vene, bulgaaria, poola ning ungari kirjandust. Seega kellel huvi, leiab raamatukogust kindlasti mõne talle sobiva Arvo Valtoni teose.

Lisaks on saadaval nii „Viimse reliikvia” DVD  kui CD „Muusika filmist””Viimne reliikvia”” .

Lõpetuseks väike klipp, kus Arvo Valton räägib sellst, mis teeb filmi heaks.

Anu Amor-Narits

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: