Raamatukava

“Brooklyn” Cinamonis

In raamatukava on 19/02/2016 at 18:06

brooklyn (1)Tutvustus kinokavast: 1950ndate aastate Iirimaa. Eilisi (Saoirse Ronan Oscari-nominatsiooni väärilises rollis) tulevikuväljavaated rohelisel saarel on suhteliselt piiratud. Võidunud juustega kohalikud rägbimängijad, pudupoe klientidega kuulujutuveski jahvatamine, sekka mõni harv tantsuõhtu ja vihmased ilmad. Kui noorel tüdrukul tekib võimalus reisida Ameerikasse õnne otsima, jätab ta pisaratega võideldes ema ja õega hüvasti ning astub laevale, mis viib ta Tõotatud maale. Tõotatud maa asemel ootab teda ees aga hoopis… Brooklyn. See on hoopis teistsugune maailm, tulvil sootuks teistsuguseid võimalusi. Õige pea tuleb Eilisi ellu ka armastus. Tundub, et enam paremaks minna ei saa – kuni hetkeni, mil saatus sekkub ja sunnib tüdrukut Iirimaale naasma. Ehkki koduskäik on planeeritud lühikeseks, jõuab kodusaarel Eilisi ellu astuda veel üks inimene, kes teda ükskõikseks ei jäta. Tuleb valida, kahe mehe ja kahe mandri vahel… Tänavusel Sundance’i filmifestivalil ülistavaid hinnanguid saanud südamliku ja muheda huumoriga vürtsitatud linaloo lavastajaks on iirlane John Crowley (“Intermission”) ja stsenaariumi autoriks ei keegi muu kui menukirjanik Nick Hornby (“An Education”, “Metsik”). 

Brooklyn raamatFilm “Brooklyn” kandideerib 28. veebruaril 2016 kolmele Oscarile: parim film; parim naispeaosatäitja – Saoirse Ronan; parim mugandatud stsenaarium – Nick Hornby. Film põhineb iiri kirjaniku, ajakirjaniku, kriitiku ja poeedi Colm Tóibíni (s. 1955) samanimelisel romaanil, mis võitis 2009. aastal Costa Book Award auhinna parima romaani eest.  Colm Tóibíni on tõlgitud 25 keelde, kuid kahjuks eesti keelde veel mitte. Tartu Linnaraamatukogus on saadaval lisaks eelpool mainitud raamatule ka järgmised teosed: „The Testament of Mary” (London 2012); „The Empty Family: Stories” (London 2011); „The Master” (London 2005) ning „The Heather Blazing” (London 2002).

Empty FamilyStsenaariumi autor on Nick Hornby (s. 1957), keda on õnneks siiski eesti keelde tõlgitud päris palju, seniseks juba seitse teost. Kõige uuem neist on 2015. aastal ilmunud „Naljakas tüdruk”, mis on haarav portree nooruslikust ülevoolavusest ja loovusest ajal, mil kogu Ühendkuningriiki oli vallanud loomepalang, mille tulemusi näeme tänapäevani.

7.Colm Tóibín-The Testament of MaryFilm ise on saanud üksnes soosivaid hinnanguid, mis on ka loomulik, sest kandideerib käesoleval aastal parima filmi Oscarile. Kiidetud on nii kostüüme, muusikat kui ka muidugi Saoirse Ronanit, kes kandideerib samuti Oscarile parima naispeaosatäitjana. Film on üsna helge, kuigi tegemist on suhteliselt raske teemaga – pagulus ja immigratsioon. Lisaks läbib sisuliini surma ja üksinduse teema, kuid see kõik jääb varju peategelase teotahtele ehk sisemisele ilule ning silmatorkavalt erksates toonides riietusele ehk elegantsele välimusele. Ühesõnaga kirgastav filmielamus, mille ainukeseks miinuseks saab pidada filmi lõpplahenduse liigset rutakust. Muidugi on Eilis noor kogemusteta neiu, kes võib-olla tõesti ise ka ei teadnud, mida soovis ning seega otsustas vastavalt hetkeemotisoonidele. See aga kahandas minu jaoks tõelise armastuse väärtust filmis, kuid samas võis põhiteemaks olla siin mitte niivõrd armastus vastassugupoole vastu, vaid hoopis tundumus, kus on sinu kodu(-maa). Filmi lõpus küsibki noor immigrandist iirlanna Ameerikasse suunduval laeval peategelaselt, kas Brooklynis on nagu kodus Iirimaal, sest seal elab palju iirlasi. Eilis nõustub – jah, nagu kodus.

The heather blazingFilmi süžee on aktuaalne ka tänapäeval ning isegi raamatu autor on sel teemal arvamust avaldanud, kuid kogu filmi jääb siiski ilmestama 1950ndate helgus ja siirus, mida näidatakse ka paljudes teistes sama ajastut käsitlevates filmides ning sarjades (nt ETV-s jookseb vahelduva eduga ”Südameasi” ja „Maahaigla”, mille tegevus jääb küll tihti juba uude kümnendisse).

Marleen Roosna filmiarvustus Postimehes.
Fimitutvustus kultuuritarbija 60+ blogis.

Treiler:

Klaari Tamm

 1. Aitäh soovituse eest!
  Natuke targutamist ka:
  Jäi häirima, et kirjutises on kohati segamini aetud mõisted peategelane(-osa) ja peaosatäitja ehk peaosa mängija ning peaosatäitjat (näitleja Saoirse Ronan) nimetatakse hetkeemotsioonide ajel otsustavaks kogemusteta neiuks.
  Minu meelest on 50ndatest rääkides eksitav mainida, et „Maahaigla“ ja „Südameasi“ on sama ajastu filmid – sarjad käsitlevad küll sama aega (seda olekski võinud öelda), kuid on hoopis hilisema aja toodang.
  Veidi hämmastas, et peategelase välimist ilu nähakse ainult tema erksates toonides riietuses.
  Mainin ka, et silma jäi paar näpukat (nt “stsenaariumit on mugandunud”; “Elis”).
  Edu ja keelelist ning sisulist täpsust edaspidiseks!

  • Tänan tähelepanekute eest! Parandame vead, mis olid ilmselt tingitud liigsetest emotsioonidest. Kauneid filmi- ja raamatuelamusi edaspidiseks!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: