Raamatukava

„Jane Eyre“ laupäeval, 27. veebruaril kell 21.35 Kanal 2-s

In raamatukava on 25/02/2016 at 21:41

JaneEyreplakatTiina Sulg soovitas seda filmi 2011. aastal kinos vaadata. Viis aastat hiljem soovitame seda uuesti. Siinkirjutaja esimene kokkupuude kuulsa armastuslooga oli telesarja vahendusel, kus kummitama jäi pööningul ulguv naine. Selle traumeeriva kogemuse tõttu ei tõstnud ta raamatu järele kätt vähemalt 20 aastat.

2011. aastal Cary Joji Fukunaga poolt filmitud „Jane Eyre“ on mingis mõttes ainulaadne – peaosadesse sooviti tegelaskujudega nii välimuselt kui emotsionaalsuselt sarnaseid näitlejaid. Jane’ina astus ülesse Mia Wasikowska ja härra Rochesterina Michael Fassbender. Režissöör nägi kaugemale ka tavapärasest armastusloost – tahtes edasi anda raamatu tuntavat gootilikku tonaalsust. Lugu iseenesest on teada ja tuntud – koduõpetaja Jane Eyre ja rikas härra Rochester armuvad, lavale ilmub põlatud abikaasa, toimub tulekahju, ja … Rohkem ma teile öelda ei tohi, niigi palju olen paljastanud.

jane-eyre-raamat1847. aastal ilmunud Charlotte Brontë romaan „Jane Eyre“ on olnud õhkavatele hallidele hiirekestele lohutuseks ja öökapiraamatuks juba üle 150 aasta. Ta on andnud lootust,et kunagi tuleb meie kõigi ellu üks härra Rochester. Kuid nagu Brontëdele omane, ei ole tegemist järjekordse Tuhkatriinu looga, sest muidu ma sellest ju ei kirjutaks. Romaan lõhkus viktoriaanlikke stereotüüpe allaheitlikest naistest, kes peaksid terve elu olema meeste kontrolli all. Jane ihkas sõltumatust, ning lõpuks ta selle ka saavutas. Teine oluline omadus on gootilikku stiili edasi arendamine kirjanduses, nii et enamik lugejaid seda tähelegi ei pane. „Jane Eyre“ on sünge raamat, ning vahel ka õudusvärinaid tekitav – seda võiks järjekordsel ülelugemisel silmas pidada.

Äärmuslikult põhjalik ülevaade romaanist on kättesaadav Vikipeediast, kus on välja toodud ka olulisimad romaanis esinevad teemad. Filmi kohta aga saate lugeda siit.

Liis Pallon

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: