Raamatukava

Dokumentaalfilmid Tšernobõlist ETVs ja ETV2s

In raamatukava on 25/04/2016 at 09:24

Mõneti mõjutas seekordset filmivalikut kolleegi hüüatus: “Tead, Tšernobõlist on juba 30 aastat möödas!”. Aeg läheb, alul aegapidi, hiljem kähku. Ma kahjuks ei mäleta, milline õpetaja meile omal ajal püüdis asja selgitadada, aga tema kokkuvõte oli umbes selline: “Enda pärast ma ei muretse, ma suren niikuinii varsti ära. Teie pärast ma ka eriti ei muretse, ma uurisin ilmakaarte ja Eestil läks vist hästi, tuuled otse ei tulnud. Aga ma muretsen teie laste pärast, sest mida see vähene kogus aegapidi teha võib, ei tea keegi”.  Nojah. Mis täpselt toimus, ei teadnud seeaeg keegi, jutte liikus igasuguseid, aga Gorba oli juba pukis ja päris maha asja ei vaikitud. Nüüd saavad siis dokumentaalfilmide abil järelaitamistunnid tehtud.

tšernobõlEsmaspäeval, 25. aprillil kell 22.05 (kordusena teisipäeval, 26. aprillil kell 13.55) ETVs Välisilma dokk “Tšornobõl – 30 aastat hiljem” (Chernobyl Out of Control, 2016) — Tšornobõli tuumajaam plahvatas 26. aprillil 1986. aastal ja selle hukatuslikud tagajärjed annavad tunda ka 30 aastat hiljem. Kuid alles aastate möödudes on selgunud, mis tol päeval täpselt juhtus. Miks ei suutnud ka parima väljaõppega insenerid katastroofi ära hoida?

Teisipäeval, 26. aprillil kell 22.05 (kordusena neljapäeval, 28. aprillil kell 23.55) ETV2s dokkaader “Tšornobõli vanamemmed” (Babushkas of Chernobyl, USA 2015) — lugu naistest, kes pärast 1986. aasta katastroofi ning evakueerimist pöördusid tagasi Tšernobõli tuumaelektrijaama ümbritsevasse keelutsooni. Mis hoiab neid naisi maal, mille Ukraina ametivõimud ja teadlased on tunnistanud elamiskõlbmatuks? 

Kolmapäeval, 27. aprillil kell 22.40 (kordusena neljapäeval, 28. aprillil kel 14.00) ETVs “Tšernobõli samuraid” (Eesti 2012) — Ivar Heinmaa film 1986. aastal Tšernobõli tuumajaama 4. reaktori plahvatust likvideerinud meestest ja tuumakatastroofi üleilmsetest mõjudest. Jaapanis 2011. aastal toimunud tuumatragöödia taustal eriti tundlikuks muutunud teemat kannavad filmis inimesed, kelle elu Tšernobõlis veedetud päevad otsustavalt muutsid. Neljanda reaktori kustutus- ja matmistöödel osales 830 000 meest üle Nõukogude Liidu. Tõsiselt kiiritada saanutest on 26 aastat hiljem surnud iga kaheksas. tsernobõli-palveEestist saadeti sinna tööle ligi 5000 meest – 28 neist on sooritanud enesetapu. Jahmatavale statistikale ja kuivadele numbritele lisab film konkreetsete inimeste lood. Üks filmi kangelastest on Lääne Maksu- ja Tollikeskuse juht Jaan Krinal, kes on Pärnumaa Tšernobõli ühenduse Gamma juht ning seisab Tšernobõli veteranide õiguste eest. Teiseks filmi peategelaseks on endine keevitaja Kalev Kilk, kes enda sõnul jättis ohukoldesse oma kalleima vara – tervise. Mälestused ärkavad ellu, kui Jaan ja Kalev 2011. aastal uuesti Tšernobõli külastavad.

Raamatuks soovitan viimase nobelisti Svetlana Aleksijevitši “Tšernobõli palvet”.

Tiina Sulg

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: