Raamatukava

„Enne kui ärkan“ Cinamonis

In raamatukava on 16/05/2016 at 14:45

ennekuimaärkan2Unenäod on ühed salapärased ilmingud. Nende analüüsimisele ja neile vastuste leidmisele on kulutatud mitmeid tuhandeid tunde. Inimese loomuses on vajadus kontrollida kõike, ka selliseid irratsionaalseid nähtusi nagu unenägusid. Õudusunenäod ja luupainajad on aga inspireerinud mitmeid kunstnikke, kirjanikke ja filmitegijaid, loomaks unustamatut painajalikku kunsti.

„Enne kui ärkan“ on lugu mehest ja naisest (Thomas Jane ja Kate Bosworth), kes on kaotanud oma poja, ning otsustavad lapsendada poisi (Jacob Tremblay). Poisil on aga üleloomulik võime – tema unenäod saavad tegelikkuseks. Kuid nagu iga inimene omast käest teab, võivad unenäod olla nii head kui ka halvad. Mis juhtub siis, kui õudusunenäod muutuvad reaalsuseks, saad teada juba kinno minnes. Filmis on lahatud mitmeid teemasid – vanemate lein; soov kohtuda surnud lähedastega; unenägude toimemehhanismid; õudusunenägude tegelikud pahalased jne.

ennekuimaärkan1Unenägudel on kirjanduses olnud läbi aegade oluline koht, sageli paljastatakse neis kangelase tegelikud mõtted, unistused või edasine saatus. Filmi aluseks ei ole ühte kindlat lugu, aga kui teema huvitab, siis võib lugeda Kafkat, Bulgakovit, Heinsaart, Ristikivi ja luuletajatest Trakli (see nimekiri ei ole lõplik, aga need on siinposeeriva selleteemalised lemmikud). Raamatukogust leiab ka mitmeid unenägudeseletajaid ja psühholoogilisi uurimusi sellel teemal (vt. Sigmund Freud).

Filmi kohta võib lugeda IMDb-st  ja Wikipediast, kus on välja toodud ka kaks samanimelist romaani, millest kumbki ei puutu asjasse.

Liis Pallon

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: