Raamatukava

„Rästiku pihtimus” pühapäeval, 26. juunil kell 20.30 ETV 2-s

In raamatukava on 17/06/2016 at 13:33

metsurTäpselt kuu aega tagasi esietendus Tallinna vanas puumajas aadressil Lennuki 26 Lauri Kaldoja, Maarja Mitti ja Arthur Arula lavastatud “Rästik”, mis on mõtteliseks uusversiooniks 1979. aastal lavale jõudnud Mati Undi lavastusest “Rästiku pihtimus”, ühtlasi on see Maarja Mitti doktoritöö, mis uurib näitleja häält ja selle seost ruumiga, kus ruum on kui näitleja abivahend.
Seega on väga paras aeg üle vaadata Mati Undi kunagine Noorsooteatri kultuslavastus, mis tekitas toona palju kahinad, kuna just selles leidis aset Eesti teatri esimene dokumenteeritud alastistseen . „Rästiku pihtimuses“ markeeris alastus Olga ümbersündi, rästiku kestavahetus juhtis peategelase kujundlikult uude eluperioodi. Stseen oli lahendatud nii, et näitlejanna vahetas lihtsalt laval kostüümi. Stseeni toetas valguskujundus, mistõttu publikule oli näha vaid palja naise siluett. Marje Metsur ise meenutab nii: “Ma võtsin end ühe etenduse jooksul kolm korda alasti – kui korrutada need kokku üle 200 korraga, kui me seda lavastust kokku mängisime, siis sain ma tõesti väga palju laval alasti olla,” ütles Marje Metsur ja lisas, et see alastus oli aga väga diskreetselt tehtud. “Seal oli ülevalt alla valgus, mis muutis selle kõigile talutavaks.” Samuti tõi Metsur välja, et see on tema jaoks siiani üks elu olulisemaid rolle. “Selles rollis on väga palju minu perekonna kannatusi, mis muudab selle mulle eriti kalliks.”unt ja metse

Etenduse dramatiseeris ja lavastas Aleksei Tolstoi jutustuse ”Siug” järgi Mati Unt, muusikaline kujundaja Olav Ehala. Sõja ajal sündimine, kannatused ja üleelamised läbi visa ning vintske naise sisemonoloogi. Olga rollis Marje Metsur.
Lugeda saab juttu 1958. aastal ilmunud sama pealkirjaga “Loomingu” raamatukogust.

Vaadata võib intervjuud  Marje Metsuri ja Maarja Mittiga.

Kaja Kleimann

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: