Raamatukava

“Suur Gatsby” pühapäeval, 12. märtsil kell 22.10 Kanal2-s

In raamatukava on 11/03/2017 at 08:52

F. Scott Fitzgeraldi kolmas romaan, mis ilmus esmakordselt 1925. aastal ja täiesti uskumatult ei saavutanud oodatud müügiedu. Autor oli enne oma surma 1940. aastal veendunud, et tema looming on lõplikult vajumas unustuse hõlma. Pea sajand pärast selle kirjandusklassika hulka kuuluva teose avaldamist ei paista küll kusagilt poolt, et selle lugemine ja teiste erinevate meediumite teel inimeste ette toomine võiks peatuda.

Kui võtta aluseks Wikipedia andmed, siis on “Suur Gatsby” kõndinud lavalaudadel (nii sõnalavastusena kui ka ooperi ja ballettina), rääkinud raadios, tegutsenud arvutimängudes ning muidugi rabanud vaatajaid nii teleekraanil kui ka kinolinal.

Tummfilmina jõudis Gatsby kinolinale juba 1926. aastal, paraku on sellest ekraniseeringust säilinud vaid lühike tutvustav klipp. Seejärel jõudis romaan ekraanidele veel 1949., 1974. ja 2000. aastal, neist viimane lühisarjana.

2013. aasta linateos on Gatsby viies eksimine ekraanidele ning senistest tunduvalt võimsam. Režisööriks Baz Luhrmann, osades Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan, Joel Edgerton ja Elizabeth Debicki. Filmi eelarveks 105 miljonit dollarit, kassatuluks 351 miljonit. Film on suurejooneline, kriitikuid polariseeriv ja vaatajatele üldiselt hea mulje jätnud ekraniseering, mis Fitzgeraldi lapselapse sõnade kohaselt oleks meeldinud ka autorile endale.

2013. a filmi treiler

1926. a filmi treiler

Irina Möldre

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: