Raamatukava

„Nõukogude hipid” laupäeval, 3. juunil kell 23.00 Välikinos Eesti Rahva Muuseumi ees (Muuseumi tee 2)

In raamatukava on 01/06/2017 at 11:28

NB! Enne filmi, kell 22.00, toimub vestlus Terje Toomistuga!
Siinse hipiliikumise uurimist alustasid tegijad 2011. aastal. Selle tulemusel valmis 2013. a Kiwa ja Terje Toomistu kureeritud ning Kultusfilmi videoproduktsiooniga näitus “Nõukogude lillelapsed: 1970ndate psühhedeelne underground”.
Näitus oli esmalt üleval Tartus Eesti Eesti Rahva Muuseumis, kus väljapanekut käis vaatamas üle 12 000 inimese, seejärel on näitus mööda ilma ringi rännanud – Malmös, Uppsalas, Tallinnas (osaliselt), Vancouveris, Londonis.

2009. aastal ilmus eesti keeles Vladimir Wiedemanni ulatuslik sissevaade 1970. aastate Eesti esoteerilisse kontrakultuuri raamatus “Maagide kool”.  Praegu Londonis elava eestivenelase mälupanga väljailmumine ja tema intervjueerimine andis olulise motivatsiooni projekti alustamiseks.
Filmi tutvustuses öeldakse: Pöörane lillelaste sõit Nõukogude Liidu hipiliikumise jälgedes viib 1970ndate psühhedeelsesse undergroundi, kus rokkmuusikast joovastunud pikajuukselised noored lõid range režiimi kiuste oma maailma – Süsteemi, milles püüeldi rahu ja vabaduse poole. Aastaid hiljem võtab seltskond Eesti hipisid ette teekonna Moskvasse, kus siiani tähistatakse lillelaste püha 1. juunil. See päev on seotud traagilise sündmusega 1971. aastast, mil tuhanded hipid arreteeriti KGB poolt.
Omamoodi äramärkimist vajavad ka filmi peategelased alates rätsepast, kes õmbles laiad püksid pooltele nõukogude hipidele ja lõpetades tänase kultuskirjaniku Wiedemanniga, kes oli omal ajal veendunud, et maagia abil on võimalik lammutada Nõukogude impeerium. (Ametlikult lubatud püksiääre laius oli muide 33 cm, ma mäletan küll, kuidas õpetajad koolis joonlauaga ringi käisid.)
Filmi režissöör Terje Toomistu: “Pidades silmas autoritaarsete režiimide tõusu mitmel pool maailmas, on oluline pöörata tähelepanu rahuliikumise ideele ning pikale patsifismi ajaloole Ida-Euroopas ja Venemaal. Sel aastal möödub pool sajandit märgilisest Armastuse Suvest, mistõttu on ehk hea hetk vaadata tagasi 1960ndate revolutsiooniliste liikumiste pärandile ning tunnustada kujutlusvõime olulisust ühiskondlike protsesside mõjutamises. Vabadusejanust ja sotsiaalsest õiglusest kõnelev film tõstatab küsimusi võimusuhete toimimisest ja ekstaasipoliitikast.”

Film on valminud Eesti-Saksa-Soome koostöös ja peaks olema kinodes alates 2. juunist, kuid Tartus praegu rohkem seansse kodulehtedel ei kuvata.

2013. aasta märtsis ERM-is avatud näitusest „Nõukogude hipid”.

Näitusest ja hipidest üldisemalt kirjutab Hannes Varblane Sirbis.

Näitusest, filmist ja hipidest veel siin.
Vladimir Wiedemannilt saab lugeda ka „Püha kaljukitse radadel : nõukogude hipide rännakud Kesk-Aasias”

Ehk pakub huvi ka  “Сленг хиппи : материалы к словарю” .

Kaja Kleimann

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: