Raamatukava

“Tantsivate vaimude mets” teisipäeval, 13. juunil kell 22.00 ETV2-s

In raamatukava on 12/06/2017 at 22:24

“Tantsivate vaimude mets” (Forest of the Dancing Spirits, 2013)

Tutvustus: Akad, Kongo ürgmetsadesse peitunud pügmeed, usuvad siiani, et aegade alguses elasid naised omaette, teadmata midagi meestest. Ühel päeval rändas vapper ja seiklushimuline esiema Toli sügavasse palmilaande. Seal leidis ta eest üksildased tugevad olendid, kes oskasid ronida puude otsa metsmesilaste mee järele. Kui Toli sai mett maitsta, oli selge, et mehed-naised peaksid kokku kolima… Nii kõlab üks akade hõimu loomislugusid. Rootsi-eesti perekonnas sündinud Linda Västriku film heidab valgust religioonile, mis võib olla üks maailma vanimaid. Filmi peategelase Akaya lootus saada emaks ja anda edasi oma hõimu pärimusi ei kustu hoolimata loodusjõudude korduvatest katsetest naise unistus nurjata. Mis toidab Akaya lootust olla oma laste surmast tugevam, seda Linda Västriku film uuribki.

Tänapäeval tähendab müüt üldjuhul ikka midagi sellist, mis tõele ei vasta, kuid kunagi oli müüt lahutamatu osa inimese igapäevaelust. Karen Armstong kirjutab oma raamatus „Lühike müüdi ajalugu”, et mütoloogia loodi aitamaks inimesel leida oma koht maailmas. See seletas inimese hoiakuid keskkonna, naabrite ja kommete suhtes ning aitas seletada ka inimese tulevast eksistentsi (surmajärgsust). Kui tänapäeval on ilmalik ja vaimulik selgelt lahus, siis enamikes põliskultuurides oleks sellest arusaamine raskendatud. Põlisrahvad mõtlevad müütide ja sübolite keeles ning on teadlikud oma igapäevaelu vaimsest poolest. Loomislood ei pidanud andma faktilist informatsiooni mineviku kohta, nende ülesandeks oli pigem tuletada meelde, et ellujäämine ja loovus nõuavad teadlikku pingutust. Näiteks India vedade oli loomine eneseohverduse tulemus.

Põlisrahvaste müütidele sai saatuslikuks linnade areng. Armstrongi sõnade kohaselt hakkasid jumalad tunduma kaugetena; vanad rituaalid ja lood suutsid aina vähem kanda inimest jumalikku maailma. Inimesed pettusid vanas müütilises maailmanägemuses, mis oli olnud toeks nende esivanematele. Tänapäeval on vähe alles kultuure, kus vanast põlisest mütoloogiast on igapäevaelus kas või midagi alles. On säilinud väikesed ebausud ja harjumused, mida võib küll teatud määral muistsete uskumustega siduda, kuid seos vaimse ja igapäevase vahel on pigem pealiskaudne. Seda huvitavam on heita pilk maailma, kus suulise traditsiooni ja mütoloogia osatähtsus on ka tänapäeval niivõrd suur. Religioon, kultuur, tavad – kõik oluline, mis peab saama järgnevatele põlvedele edasi antud, kui neid tulevaid põlvi ikka on. Ning taustaks ja kaaslaseks metsik loodus oma õudses suursugususes.

Kui rääkida lühidalt müütidest ilukirjanduses, siis selles osas tänapäeval probleeme pole. Tundub, et käimas on klassikalise müüdi taassünd. Ameerika kirjanik Rick Riordan on suure enamuse oma kirjanikukarjäärist pühendanud kreeka, egiptuse ja põhjala mütoloogiale, ning seda tehes toonud vanad tuttavad jumalad ja kangelased tänapäevamaailma. Sama malli on kasutanud ka Neil Gaiman nii „Ameerika jumalates” kui ka „Sandmani” graafilise roomaani sarjas. J.R.R Tolkien on see, kelle puhul saab rääkida loomismüüdi kasutamisest ilukirjanduses: „Aga kui nad [ainurid] olid jõudnud tühjusesse, ütles Iluvatar neile: „Vaadake oma Muusikat!” Ja ta näitas neile nägemust, laskis neil vaadata seal, kus varem sai vaid kuulata; ning nad nägid uut maailma, mis oli nende ees nähtavaks saanud, ja see kummus keset Tühjust ja kinnitus sellele, kuid ei olnud Tühjus. Kui nad vaatasid ja imestasid, hakkas selle maailma lugu nende ees lahti rulluma, ning neile tundus, et see elas ja kasvas.” (Silmarillion (1999, Tiritamm) lk 15)

Klassikaline mütoloogia elab kirjanduses edasi. Kongo ürgmetsade elanike tavadele ja igapäevaelule on aga võimalus pilk peale heita käesoleval teisipäeval.

Treiler:

Irina Möldre

 

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: