Raamatukava

„Paterson” kolmapäeval, 8. novembril kell 21.35 ning laupäeval, 11. novembril kell 22.55 ETV2-s

In raamatukava on 06/11/2017 at 17:35

Filmi keskmes on New Yorgi külje all asuvas Patersoni-nimelises linnakeses bussijuhina töötav mees nimega Paterson. Ta läbib iga päev ühte ja sama lihtsat rutiini: sõidab mööda kindlat marsruuti, kirjutab märkmikusse luuleridu, peatub mõneks ajaks kohalikus baaris ja siis läheb koju oma naise juurde.

Kogu argirutiin vormub poeesiaks läbi peategelase loomingu ning kõrvaltegelaste poolt ettekantavatest luuleridadest. Võtmeisikuks on siinkohal poeet William Carlos Williams. Eesti keeles pole küll ilmunud tema luulekogusid, kuid on avaldatud mõned tema luuletused. Näiteks leidub neid Hasso Krulli tõlkes nii eestikeelse tõlkeluule veebiajakirjas Ninniku kui ka kogumikus „Ameerika luule antoloogia”. Ingliskeelsetest kogumikest on raamatukogus olemas „Selected Poems of William Carols Williams”, mis sisaldab ka mõnda luuletust filmiga sama nimelisega raamatust.

Film jooksis käesoleva aasta alguses kinolevis ning oli eelmise aasta filmifestivali PÖFF nimekirjas, kuid mul endal pole seda veel õnnestunud näha. Seega toetun hinnangus üksnes teiste arvamustele, mis olnud peamiselt kiitvad ning rõhutavad kultusrežissööri Jim Jarmuschi andekust kajastada lihtsat elu poeesiana.

Loe kultuurikriitik Juhan Raua arvamust siit. 

Luule filmis:

Klaari Tamm

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: