Raamatukava

„Dr Strangelove ehk kuidas ma lõpetasin muretsemise ja õppisin armastama pommi” esmaspäeval, 15. jaanuaril kell 22.20 ETV2-s

In raamatukava on 12/01/2018 at 13:35

 

Arvatavasti ei ole väga palju filme, mille linaletuleku tähtpäevi ajakirjanduses ära märgitakse, aga selle Stanley Kubricku töö 50. aastapäeva tähistamiseks ilmus 2014. aasta jaanuaris „The New Yorkeris” artikkel pealkirjaga  „Peaaegu kõik „Dr. Strangelove’s” on tõsi”. Kui olete filmi ära vaadanud, saate aru, kui hirmutav see pealkiri (ja lugedes – kogu artikkel) on.  Filmi aluseks on endise Kuninglike õhujõudude piloodi Peter George’i  raamat „Punane hädaoht”. Kui raamat on kirjutatud tõsises toonis, siis stsenaariumi kirjutades jõudis Kubrick üsna pea arusaamisele, et sellest tuleb teha üks väga must komöödia. Telekavas öeldakse: “20. sajandi ühe olulisema kinovisionääri Stanley Kubricku (1928-1999) seitsmes täispikk mängufilm sündis ajal, mil maailma oli vallutamas hirm külma sõja ees. Olude sunnil pidi Kubrick filmi tegema Suurbritannias, kuhu ta siirdus pärast Ühendriikides paksu pahandust tekitanud “Lolita” (1962) valmimist.” Filmil on palju auhindu ja ning see tunnistati parimaks briti filmiks, kuid neljast Oscari nominatsioonist ei saadud ühtegi kujukest– oli „Minu veetleva leedi” aasta. Kolmes rollis hiilgab Peter Sellars. Inimkonna lolluse teemal vändatud must komöödia püsib tänu satiirile ja näitlejate mängule tänini arvukate erinevate koostajate vaadatuimate filmide nimekirjades.
Filmi DVD-d  saab meilt laenutada, kuid vaatamisel saab valida vaid inglise ja vene keele vahel. Meil on ka teisi Kubricku filme nii videokassetidel kui DVD-del.
Peter George’i raamatut meil pole, kuid on stsenaariumil põhinev samanimeline adapteeritud väljaanne.
Külmast sõjast aga, mis noorte jaoks on juba enamvähem eelajalooline aeg, saab lugeda põhjalikult John Lewis Gaddise teosest „Külm sõda”.

Kaja Kleimann

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: