Raamatukava

„Ex Libris: New Yorgi raamatukogu“ teisipäeval, 1. mail kell 19 Tartu Elektriteatris

In raamatukava on 28/04/2018 at 10:32

Koostöös Prima Vista kirjandusfestivaliga, kuid veel enne festivali algust ja juba järgmisel teisipäeval saab Tartu Elektriteatris näha 2017. aastal valminud vanameister Frederick Wisemani dokumentaalfilmi „Ex Libris: New Yorgi raamatukogu“.

Tegemist on omamoodi vaatlusega sellest, mis toimub ühes maailma suurimas avalikus raamatukogus. Filmi tutvustuses seisab, et raamatukogu on paik, kuhu kõik on oodatud ja kus kõik on võrdsed. New Yorgi raamatukogu oma 92 haruga Manhattanil, Bronxis ja Staten Islandil pakub erinevaid võimalusi teadmiste omandamiseks suurlinnas, mille elanikkkond on kirju kultuurilise ja majandusliku taustaga. Raamatukogu pole lihtsalt koht, kus vaikuses omapäi teoseid lehitseda, vaid siin toimuvad infotunnid, vestlusõhtud, kultuurisündmused, haridusprogrammid ja palju muud, mis toob kokku inimesi ja kogukondi. Milline on raamatukogu täna ja kuhu liigub ta tulevikus?

Filmi treiler Youtube’s:

Filmi pikkus on 3 tundi ja 17 minutit. Frederick Wisemani filme iseloomustatakse kui süüvivaid käsitlusi neist institutsioonidest, mida ta vaatluse alla võtab. Tema lähenemist peetakse sarnaseks kirjandusteostele omasele ja mida praktiliselt ei kohta filmis. Öeldakse, et talle on iseloomulik filmitegijana olla kui kärbes seinal ja selle kõike nägeva silmaga kajastada toimuvat. Näiteks on Wiseman teinud filme pargist, psühhiaatriahaiglast, muuseumist, koolist, kontserdisaalist jt. Film on tavamõistes pikk, kuid tänu jutustamisviisile ei lähe igavaks. Väidetavalt on Wisemani viisil matkijaid, kuid meistri taset ei suudeta saavutada. Nii siis tulebki minna ja film ära vaadata!

Intervjuud režissööriga tema viimase filmi teemal saab lugeda Vanity Fairist.
Frederick Wisemani ja tema filmide kohta saab lisaks lugeda tema veebist või ka näiteks Vikipeediast.

Mai Põldaas

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: