Raamatukava

“Mees, kes teadis, mis on lõpmatus” teisipäeval, 7. jaanuaril kell 22.45 ETV2s

In raamatukava on 06/01/2020 at 23:29

Tutvustus: Eluloodraama. Robert Kanigeli samanimelisele raamatule toetuv eluloofilm Srinivasa Ramanujanist (1887-1920), ajaloo ühest suurimast matemaatikageeniusest. Indias sündinud Ramanujan astus viieaastaselt algkooli, põhikooli jõudes tutvus ta matemaatikaga ja asus 1900. aastal intensiivselt sellega tegelema. Ramanujan oli autodidakt, kõrgema matemaatika alalt on teada vaid üks raamat, mida ta tundis, autoriks keegi G. S. Garr. See tähendab, et Ramanujan leiutas endamisi ka suure osa matemaatikast uuesti – 15-aastase poisikesena taasleiutas ta näiteks, kuidas kuupvõrrandit lahendada. Tasapisi kasvas Ramanujani tuntus Indias ja 1913. aastal kirjutas ta geniaalsele Inglise matemaatikule G. H. Hardyle ning saatis talle oma töid tutvumiseks. Iseõppijana ei vaevanud Ramaujan end oma teoreemide tõestamisega, tema jaoks olid lahenduskäigud ilmsed, ja kuna Ramanujan opereeris arvudega isemoodi, teistele kättesaamatul viisil, jäid tema matemaatikaalased tööd ka enamikele üliandekatest matemaatikutest hoomamatuks. Uurinud Ramanujani arusaamatuid tulemeid, kirjutas Hardy suures viletsuses vaevlevale matemaatikule vastuse. 1914. aastal jõudis Ramanujan Cambridge’i ülikooli, kus Hardyst sai tema mentor. Ramanujan suri Indiasse tagasipöördumise järel aastal 1920. Tema töödest on praeguseni paljud salapärastena tõestamata, aga need, mis on tõestatud, kinnitavad, et Ramanujan on tänini “tulevikumatemaatik”. Matthew Browni film otsib tasakaalu hollywoodilike loojutustamiskaanonite ja intellektuaalse pinge vahel, abiks head näitlejatööd. Filmi keskmes on kahe, maailma eri otstest pärit geeniuse suhted – Hardy (Jeremy Irons) ja Ramanujan (Dev Patel) on ses filmis ka inimestena otsekui vastaspoolustel. Kumbki avab teise ees üllatava intellektuaalse ja inimliku maailma.

See raamat siinmail eriti kättesaadav ei ole ja matemaatikast ja matemaatikutest tean ma liiga vähe, et midagi head oma teadmiste pealt soovitada, aga mõned ajad tagasi oli vägagi populaarne raamat Juhan Aru, Kristjan Korjuse ja Elis Saare “Matemaatika õhtuõpik” (see on nüüd ka vabalt allaletav  http://6htu6pik.ut.ee/?page_id=7 ) ja see sobib vast küll enne või peale filmi sirvimiseks (või süvenemiseks :) ) ette võtta.

Juutuubis on võimalik vaadata täitsa mitut lühemat või pikemat Indias tehtud dokumentaalfilmi või infopildirida Srinivasa Ramanujanist, aga välja ma noppisisn hoopis ühe tänulaulu matemaatikaõpetajatele:

Ja üllatusega leidsin, et eesti muusikasvaras on lugu nimega “Matemaatika” täitsa olemas:

Tiina Sulg

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: