Raamatukava

„Emma” Tartu kinodes 

In raamatukava on 09/03/2020 at 13:55

„Emma Woodhouse’il näis olevat kõik, mida õnnelikuks eluks vaja: ta oli nägus, arukas, elurõõmus neiu, peale selle ka rikas, ja tal oli mugav kodu, nii et oma kahekümne ühe eluaasta jooksul polnud ta tunda saanud kuigi palju muret või meelehärmi.”

Emma” nägi ilmavalgust 1815. aastal, autoriks oma eluajal üsna tundmatu Jane Austen. See jäi viimaseks autori eluajal avaldatud romaaniks, postuumselt ilmus veel „Veenmine”. Ekraanile on see noor ja nägus muredeta neiu jõudnud päris mitmel korral, viimati 2009 minisarja näol, peaosas Romola Garai.

Tundub, et 2019 ja 2020 on klassikute ekraniseeringute aastad. Jõudis ju möödunud aastal ekraanidele Louisa May Alcotti „Väikesed naised”, nüüd valitseb „Emma” ning selle aastanumbri sees peaks kinodesse jõudma ka Frances Hodgson Burnetti „Salaaia” uus ekraaniseiklus. Üllatav on ka see, et nii „Väikesed naised” kui ka „Emma” on mulle tõesti positiivse üllatuse valmistanud!

Emmana särab, ja ma mõtlen tõesti särab, Anya Josephine Marie Taylor-Joy, väga pika nime ja ebaharilikult köitva välimusega näitleja, keda võis varasemalt kohata näiteks M. Night Shyamalani filmides „Lõhestunud” ja „Klaas”. Lisaks paistab „Emmas” silma peaosalise isa kehastav Bill Nighy, kes jääb küll tahaplaanile, aga suudab sellele vaatamata härra Woodhouse’i iseärasused oskuslikult publikuni tuua.

Filmi muusika oli hea, laulud oskuslikult valitud ning sobisid meeleoluga. Kostüümikunstniku töö kandis vilja, ning kui tekib küsimus „Kas naised kandsidki tol ajal päev läbi öösärke?”, siis vastus on selge ei – stiil oli lihtsalt selline! Värvikad ja jaburad situatsioonid, silmapaistvad tegelased ning peen huumor.

Ja kui peaks juhtuma, et Emma ei meeldi, siis pole hullu! Jane Austen tunnistas ka ise, et valis sellise tegelase, keda peale autori enda keegi teine ei pruugi sümpaatseks pidada! Jane Austen Emma kohta pikemalt Wikis.

Irina Möldre

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: