Raamatukava

“Lugu toidu raiskamisest” teisipäeval, 28. aprillil kell 15.55 ETV+-s

In raamatukava on 28/04/2020 at 12:11

Tutvustus telekavas: Kolmandik maailmas toodetavast toidust läheb prügimäele, samal ajal kui 800 miljonit inimest nälgib. Toiduraiskamisele tuleb lõpp teha, aga kuidas? Meisterkokad Anthony Bourdain, Dan Barber, Mario Batali, Massimo Bottura ja Danny Bowien näitavad, kuidas valmistada hõrgutavaid roogi sellistest toiduainetest, mille enamik inimesi ära viskab. Film rõhutab, et toiduraiskamine on kuritegu, ja näitab, kuidas väikeste muudatustega saab kaasa aidata 21. sajandi suurima probleemi lahendamisele.

Dokumentaalfilm on tehtud juba kolm aastat tagasi, kuid temaatika pole aktuaalsust kaotanud, vaid vastupidi. Järjest enam pööravad sellele probleemile tähelepanu nii erinevad organisatsioonid, liikumised kui ka poed ning inimesed ise. Eriti teravalt tuli toiduraiskamise teema päevakorda eriolukorra kehtestamisega, kui Keskkonnaministeerium kutsus inimesi üles toitu varuma mõistlikult. Mida siis teha, et prügikasti maanduvad (toidu-)kogused oleks minimaalsed?

Kui ideedest puudu jääb, siis tasub uurida säästlikku tarbimist tutvustavaid raamatuid, mida ilmub järjest enam. Eelmisel aastal ilmus eestikeelsena jäätmevaba elustiili eestkõneleja Bea Johnson’i raamat “Jäätmeteta kodu. Kuidas elada prügivabalt?”, kus ta läbi viie lihtsa sammu suunab lugejaid keskkonnasõbralikuma elustiili juurde.

Lisaks on võimalik lugeda sarnaseid raamatud ka inglise keeles. Näiteks Erin Rhoads “Waste not : make a big difference by throwing away less” ja Shia Su “Zero waste : simple life hacks to drastically reduce your trash”. Kokandusele ning konkreetsetele retseptidele on pühendunud Giovanna Torrico ja Amelia Wasiliev’i raamat “The zero waste cookbook : 100 recipes for cooking without waste”.

Lisaks ei tasuks ära unustada oma lemmikkoka raamatuid, et äkki saab sealt inspiratsiooni. Olgu siinkohal ära toodud käesolevas filmis säästlikult toitu valmistava USA tippkoka Anthony Bourdain’i (1956-2018) eestikeelsed teosed: “Koka rännakud : täiusliku eine otsinguil”, “Avameelselt köögist, ehk, Seiklused kulinaarses allmaailmas” ja “Keskmiselt küps : verine tervitus toidumaailmale ja kõigile, kes toitu valmistavad”.

Klaari Tamm

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: