Raamatukava

“Avastamata arvud” laupäeval, 13. juunil kell 23.30 TV3-s

In raamatukava on 11/06/2020 at 16:35

Tõestisündinud lool põhinev film, mis räägib kolmest vapustavast naisest, kes tõusid NASA karjääriredelil hüppeliselt, kuna nad lahendasid kosmoselendude suurima probleemi: kuidas turvaliselt õhku tõusta ning  Maale naasta. Ületades kõik raskused, suutsid Dorothy Vaughan, Mary Jackson ja Katherine Johnson teha tõeks midagi ennenägematut ning kirjutada end mitte ainult USA, vaid kogu maailma ajalukku.

Kas tänapäeval suudab keegi ette kujutada, et need naised mitte ei töötanud arvutiga, vaid töötasid arvutina. Kosmoseajastu alguses tehti kõik arvutused käsitsi! Kui NASA juba hakkas arvuteid kasutama, teatas kosmonaut John Glenn, et ta usub neid alles pärast seda, kui Katherine Johnson arvutused üle kontrollib.
Vaatajatelt filmile antud hinne on 7.8 , see on võitnud hulga auhindu ja nomineeritud veel rohkematele, sh kolmele Oscarile. Film on valminud samanimelise raamatu ainetel, raamatu autori Margot Lee Shetterly isa oli NASA teadlane, kes töötas koos raamatu peategelastega. Raamatut lugedes saab ilmselt hoopis teistsuguse (ja suurema) pildi, sest nagu kirjanik isegi möönab, saab ta aru, et filmi ei saa teha kolmesaja tegelasega, kes kõik sama asja heaks töötavad, kuid film peaks olema väga inspireeriv vaatamine.

Raamatut saab lugeda vaid võrguteavikuna Tallinna Keskraamatukogus.

Väike sissejuhatus kolme naise elulugudesse:
Dorothy Vaughan (1910-2008) oli esimene afroameeriklanna, kes saavutas juhtiva koha NASA-s. Alustas ta oma tööd NACA-s (National Advisory Committee for Aeronautics) 1943. aastal, hiljem juhtis West Computersi nimelist üksust Langley uurimiskeskuses. Teise maailmasõja ajal läks armeesse nii palju mehi, et oldi sunnitud tööle võtma ka naismatemaatikuid, isegi mustanahalisi, nemad asusid kompleksi lääne- ja valged idaosas, sellest ka nimi. Kui 1935. aastal oli uurimiskeskuses tööl 5 naist, siis 1946. aastaks oli naissoost inimarvuteid juba umbes 400. Neile anti teine ametinimetus ja maksti samaväärse töö eest peaaegu kaks korda vähem kui meestele. Dorothy Vaughan töötas Langelys 1948-1971, kuni pensionileminekuni. Postuumselt anti talle 2019. aastal Kongressi kuldmedal ja tema nimi anti ühele Kuu kraatrile. Tal oli kuus last.
Mary Jackson (1921-2005) alustas samas osakonnas, temast sai 1958. aastal esimene afroameeriklannast insener NASAs ja 2019 sai ta samuti Kongressi kuldmedali. Kahe lapse ema.
Katherine Johnson (1918-2020) alustas 1953. aastal samuti inimarvutina lennuandmete analüüsimisel, kuid pärast seda kui ta oli teises (meeste) osakonnas ajutiselt abiks olnud ja oma analüütilise geomeetria oskusega muljet avaldanud, „unustati” ta vanale tööle tagasi saata. 1958-1986 töötas ta NASAs, arvutades lennutrajektoore erinevatele lendudele. Tema arvutatud on Ameerika esimene mehitatud kosmoselend 1961. aastal, samuti Apollo 11, Apollo 13 jt.  2019. a sai ta Kongressi kuldmedali. Tal oli kolm last. Filmi tutvustuse kohaselt on põhirõhk just tema tegelaskujul. Ta lahkus meie hulgast tänavu talvel 101 aasta vanuselt.

Lisaks võiks ju lugeda ka eesti tublidest naistest – näiteks Ene Ergmast on kirjutatud raamat “Kosmosemutt”.

Kaja Kleimann

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: