Raamatukava

“Radioaktiivne” Apollo Lõunakeskuses

In raamatukava on 29/08/2020 at 09:21

Tuleb välja, et see film on juba jupp aega kinodes jooksnud ja mul puhta kahe silma vahele jäänud. Ega mul tegelikult Marie Curie elu ja tegevuse vastu sellist suuremat erihuvi pole, aga ühtteist on koolipingist kõrva taha jäänud ja üsna paljud aspektid tema eluloos on teinud ta mulle põnevamaks kui mõned teised teadlased. Niiet jah, filmi tema elust läheks vaatama küll.

Kinokavas on kirjas:

Teerajaja. Geenius. Mässaja.

Nende sõnadega saab iseloomustada Maria Skłodowskat, keda maailm tunneb rohkem nime all Marie Curie (Rosamund Pike). Kartmatu otsija, kelle ühised avastused koos võitluskaaslase, armastatu ja abikaasa Pierre Curie’ga (Sam Riley) avaldasid tohutut mõju mitte ainult teaduse, vaid terve maailma käekäigule.

Kaasahaarava draama “Radioaktiivne” aluseks on Lauren Rednissi koomiksiromaan “Radioactive: Marie & Pierre Curie: A Tale of Love and Fallout”. Stsenaariumi kirjutas Jack Thorne (“His Dark Materials”), lavastajaks Marjane Satrapi (“Persepolis”). Osades Rosamund Pike (“Kadunud”), Sam Riley (“Pahatar”, “Control”), Anya Taylor-Joy (“Klaas”, “Nõid”), Jonathan Aris (“Sherlock”, “Dracula”), Simon Russell Beale (“Stalini surm”), Corey Johnson (“Kingsman: salateenistus”) ja Tim Woodward (“Peaky Blinders”).

Marie Curie elust on meie raamatukogus võtta Philip Steele pisike “Marie Curie : naine, kes muutis teaduse kulgu” ning mitmes trükis ilmunud Eve Curie “Minu ema Marie Curie“, saksa keeles lugeja võib uurida Olgierd Wołczeki raamatut “Maria Skłodowska-Curie und ihre Familie“, vene keeles lugeja saab sama raamatu vene keeles (Ольгерд Волчек “Мария Склодовская-Кюри“) ning lisaks veel Marie Curie enda kirjutatud raamatuid: “Радиоактивность” ja “Пьер Кюри“. Nooremad lugejad saavad süveneda ka koomiksisse, see ei ole sama koomiks, mille põhjal tehti film, aga kannab peaaegu sama nime — “Мария Кюри. Радиоактивность : жизнь великих ученых в комиксах“.

Kui mõned aastad tagasi oli populaarne Juhan Aru, Kristjan Korjuse ja Elis Saare “Matemaatika õhtuõpik“, siis ligilähedastki populaarsust võiks ju koguda ka Jüri Liivi “Keemia õhtuõpik“. Keemia oli minu jaoks üks veider õppeaine, et ma sain aru nii palju kui parasjagu nõuti, aga mingit sügavamat või süsteemset mõistmist ei tekkinud ja sellest on mul kahju, sest mulle tundub, et tegelikult on keemias palju huvitavat. Niiet ma plaanin, aga ei luba, et ma selle õhtuõpiku ükskord käsile võtan.

Treiler:

Ja Marie Curie Karolina Żebrowska kehastuses:

Tiina Sulg

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: