Raamatukava

“Peggy Guggenheim. Kunstisõltlane” laupäeval, 13. veebruaril kell 23:35 ja 14. veebruaril kell 13:35 ETV2s

In raamatukava on 12/02/2021 at 21:21

XX sajand oli võimas katalüsaator. Inimene saavutas kõik, milles ta hea on: pidas maha Esimese ja viimase maailmasõja, punnitas välja iga viimse idee, milleks primaadi aju suuteline ja täitis Maa lastega. Kui post-inimesed otsivad süüdlast kunstipotensiaali ammendamises, siis pole paremat reptiilikandidaati kui Peggy Guggenheim. Kõik juhtlõngad viivad temani ja asitõendeid saab näha Veneetsias.

Peggy astus iseseisvasse ellu rikka Guggenheimi perekonna pärijana ning asus toetama loovinimesi, kes otsisid ta üles, kui nälja tõttu pintsel enam käes ei püsinud või kirjutusmasina klahvi alla ei jõudnud suruda. Väga stereotüüpne, aga selle supiköögi järjekorras seisid vist küll kõik tollased kunstnikud. Kuna Peggy Guggenheimi armastus kunstirahva vastu ei tundnud piire, tekib loomulikult eluterve avalik huvi selliste küsimuste vastu, nagu kas Tanguy Yves leidis end Peggy voodist Ikka ja Jälle või kas Samuel Beckettiga magamine oli nagu “Godot’d oodates”. Kui miski, siis ehk Peggy enda pihtimused “Out of this century: confessions of an art addict” suudab seda pakitsust pisut rahuldada.

Guggenheimil sugenes nende semmimiste käigus suurepärane maitse ning ta asus moodsat kunsti promoma mitmel kontinendil. Näituste korraldamise kõrvalt tekkis ka talle endale väärikas kollektsioon, mis on tänaseks üks suurimaid Veneetsia tõmbenumbreid. Hindamatu panuse kõrval kunstimaailmale on ta aidanud kaasa ka ilukirjanduslike meistriteoste valmimisele. Näiteks Djuna Barnesi “Öömets” valmis Peggy üüritud suvilas.

Sander Kaasik

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: