Raamatukava

„Tšernobõli varjus” esmaspäeval, 26. aprillil kell 22.15 ETV-s

In raamatukava on 24/04/2021 at 13:20

Tšernobõli katastroofist on möödunud juba 35 aastat, kuid on katastroofe, mida muidu sageli liigagi lühikese mäluga tänapäeva inimene ei suuda unustada. Ja hea on, et mõned asjad ka meeles püsivad. Võib ju optimistina loota, et tehakse ka midagi selleks, et keegi maailmas ei peaks midagi taolist uuesti läbi elama.

Erinevaid filme on Tšernobõlist aegade jooksul palju tehtud. Seekordne Välisilma dokk „Tšernobõli varjus” räägib sellest, kuidas keelutsooni on asunud tagasi vallutama stalkerid ja paljud teised.

30 aastat pärast maailma kõige kurikuulsamat tuumakatastroofi on loodus inimasustuseta keelutsooni tagasi vallutanud. Kuid ala pole siiski inimtühi. Stalkeritena tuntud loata seiklusmatkajad, ekstreemspordifanaatikud, kunstnikud ja tuurikorraldajad on asunud kummituslikku apokalüpsisejärgset maastikku uuesti avastama.

Hiljutises saates „Hommik Anuga” rääkisid eesti muusikud Marju Länik, Heini Vaikmaa ja Andres Oja, kuidas neid sunniti pärast katastroofi Tšernobõlisse esinema minema, et seal töötavate meeste meelolu tõsta.

Raamatuid on katastroofist kirjutatud mitmeid ja erinevaid. Siinkohal soovitaksin seekordeks lisalugemiseks Sergei Plohhi „Tšornobõl : tuumakatastroofi ajalugu”. Erinevalt varasematest Tšornobõli katastroofi käsitlustest seadis Sergi Plohhi eesmärgiks panna lugu kirja nii, nagu seda keegi teine veel teinud ei olnud. Ta otsustas rääkida loo inimlikust vaatenurgast, lastel lugejal jälgida sündmuste kulgu. Kirjutada see lahti põnevikuna, kirjeldades katastroofi käiku mõjutanud inimeste otsuseid ning selle tagajärgede all kannatanute tegevust ja võitlust.

Anu Amor-Narits

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: