Raamatukava

„Briani elu” esmaspäeval, 4. aprillil kell 22.45 ETV2-s

In raamatukava on 01/04/2022 at 16:35

See on üks mu kõigi aegade lemmikumaid filme, mis valmis aastal 1979, aga teadmine selle (ja üldse Monty Pythoni) olemasolust jõudis minuni hulk aega hiljem, kindlasti mitte nõukogude ajal.
Mõni nädal tagasi näidati teles filmi „Monty Python ja Püha Graal”, mis tehti 4 aastat enne „Briani elu”, viimane on oma anarhistliku ühiskonnasatiiriga veel palju rohkem piire ületanud ning on usklike vastuseisu tõttu paljude riikide kinodes keelatud olnud. Iirimaast saan ma aru, aga Norra? Aeg ja arusaamad on aga niipalju muutunud,  et näiteks 2016. aastal näidati filmi Leamingtoni kirikus, et selle remondiks raha koguda.

Sisututvustus kavas ütleb: Film räägib juudi noormehest Brian Cohenist (Graham Chapman), kes on sündinud samal ajal ja samas paigas kus Jeesus Kristuski. Tänu sellele saab laisavõitu Brianist 33 aastat hiljem talle endale vastumeelselt Juudamaa uus usuliider, kelle igat sõna tõlgendavad rahvamassid kui ettekuulutust. Kuus põhinäitlejat esitavad 40 erinevat rolli, filmitud on Kartaagos, Tuneesias. Suuresti tänu eksbiitel George Harrisoni rahastusele (lugege intervjuud siit) sündinud filmist sai kiiresti üks armastatum Briti komöödia läbi aegade.
Film ei ole mõistagi valminud raamatu põhjal, kuid filmi tegemisest on 2011. aastal raamat ilmunud, meil seda kahjuks pakkuda pole. Filmi ennast DVD-l  ( ja teisigi samadelt autoritelt) saate muusikaosakonnast laenutada.
Mida juurde lugeda? Kes veel ei ole lugenud, võtku kätte Uus Testament, et vihjetest paremini aru saada. Või miks mitte ka Ernst-Eduard Aasamäe „Jeesuse aeg : kronoloogilis-eepiline piiblilugu Uue Testamendi alusel”.  Lihtsalt pealkiri kõlab nii, nagu oleks tegemist väga huvitava raamatuga, ise pole lugenud, veel. Samuti võib lugeda Monty Pythoni liikme John Cleese’i mälestusteraamatut ” Igatahes… “. 

Ja kuulakem surematut laulu.

Kaja Kleimann

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: