Raamatukava

Jalgpalli MM-i poolfinaalid, kolmanda koha mäng ja finaal (ETV2)

In raamatukava on 13/12/2022 at 22:28

13.12.22: kell 21.00 Argentiina – Horvaatia

14.12.22: kell 21.00 Prantsusmaa – Maroko

17.12.22: kell 16.30 kolmanda koha mäng

18.12.22: kell 16:30 finaal

Neli aastat pluss veidi veel on mööda läinud sellest ajast, kui viimati sai rääkida sellest suurest ja ülimalt tähtsast ajast ühe korraliku tugitoolijalgpalluri elus. Jalka MM on taas kohale jõudnud ja juba ka peaaegu läbi saanud, jäänud on ainult kõige olulisemad mängud! Ning kuigi eks neid “emm emme” on varemgi olnud, siis selle samuse selle aastase kohta võib nii mõndagi huvitavat rääkida, alustades sellest, kus ja millal toimub ning lõpetades sellega, kes on tublid olnud ja kes üllatavalt halvasti mänginud (neid üllatajaid on … üllatavalt … palju olnud seekord).

Alustame siis sellest, kus toimub ja millal toimub. Kui tavaliselt kaasneb iga suurvõistluse korraldamisega omajagu skandaale, skandaalikesi ja suuremat nurinat, siis seekordsel korraldajal on vist õnnestunud olla skandaalsem kui nii mõnigi varasem üritaja. Nagu ütleb kallis vikipeedia, on Katar riik Lähis-Idas Pärsia lahe rannikul. Pindalaks 11 571km2, elanikke ligi 3 miljonit: ehk siis väiksem kui eesti, aga rahvast pea kolm korda rohkem. Asukohast tulenevatest eripäradest räägin peagi, aga esmalt ikka veidi poleemikast, mis Kataris korraldatava jalgpalli MM-iga kaasnenud on. Peamiseks teemaks on olnud korruptsioon ja inimõigused, millest esimese käekäik on olnud märgatavalt parem kui viimase. Mõtlen siinkohal seda, et altkäemaksu on jagatud paljudele ja arvata võib, et üsna lahkelt, aga inimõiguste tagamist on suure entusiasmiga püütud nö vaiba alla peita. Pean tunnistama, et kripeldab ikka küll – olen teadlik, mis toimub, aga mänge vaatan ikka. Vähemalt ei läinud ma sinna kohale (mitte et mul selle jaoks raha oleks, sest piletid igale poole ja majutus maksavad seal hingehinda!)

Veidi ka toimumisajast. Kui eelmine MM toimus aastal 2018, siis järgmine peab toimuma 2022, mõtlesin ma suvel ja olin üllatunud, et sellest midagi ei räägita. Kas tõesti otsustas kogu maailm Kataris toimuva MM-i blokeerida, kustutada, olematuks teha? Ei! Asi on lihtsalt selles, et kui Katari MM oleks toimunud tavapärasel ajal, siis mängu väravate hulga peale kihla vedamise asemel oleks tehtud panuseid kuumarabanduse saanud mängijate hulga peale. Nii et kui oled harjunud jalgpalli MMi sõpradega mõne pubi või baari välistrassil õllet libistades jälgima, siis seekord see kahjuks päris nii välja ei tule. Muidugi, kui oled eriti entusiastlik fänn, siis keegi ei keela sul ka praegu näiteks lumehange istuda ja läbi akna mängu nautida, jääpurikat lakkuda ning lõpetuseks kodus sõna otseses mõttes palavikuliselt finaalile kaasa elada.

Aga kui jätta kõrvale, et täiesti üllatuslikult on 2022. aasta jalgpalli MM suve asemel hoopis talvel, on nii päris kui ka tugitoolijalgpallureid tabanud nii mõnigi ootamatu moment. Kindlasti on igal MMil omad üllatajad, aga see kord on neid kuidagi palju. Näiteks fakt, et 2014. aastal Brasiiliat klohminud Saksamaa ei pääsenud seekord isegi mitte 16 parema sekka. Brasiilial ei vedanud kahjuks ka tänavu – penaltitega sai neist jagu Horvaatia. Paremini ei läinud ka Portugalil ja Ronaldol, nemad pidid tunnistama Maroko paremust. Ja üllatused ei pruugi veel läbi olla! Prantsusmaa, ehk eelmise maailmameistriga, peab lahingut Maroko; Argentiinaga, kes on jalka MMil tihe osaleja, kakleb Horvaatia. Ja mine sa tea, äkki tulebki finaalis seista Horvaatial silmitsi esimese Aafrika riigiga jalgpalli MMi finaalis? Tuleb tunnistada, et see oleks täitsa huvitav mäng

Aga mis seal ikka, mõnusat vaatamist. Seekord küll ilma suvesooja ja päikeseta, aga jõulukuusk ja piparkoogilõhn sobib ju ka täitsa hästi. Ja nagu öeldud, keegi ei keela ka lumehange istuda ja pubi akna taga olulistele hetkedele kaasa elada!

P.S. Loe ka eelmise MMi ajal kirjutatud juttu, see rohkem algajatele tugitoolijalgpalluritele ning neile, kes lihtsalt soovivad selle raske aja kuidagi üle elada ja normaalse telekava juurde naasta.

Irina Möldre

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: