Raamatukava

Leida Laius 100 – retrospektiiv Tartu Elektriteatris ja Jupiteris

In raamatukava on 20/03/2023 at 20:01

26. märtsil on Leida Laiuse  100. sünniaastapäev. Sel puhul on käesoleval nädalal Tartu Elektriteatris retrospektiiv Leida Laiuse filmidega. Samuti on tema filmid võetud omamoodi teemafookusesse ETV voogedastusplatvormil Jupiter. Ehk siis on sel nädalal hea võimalus vaadata taas (või avastada, kuidas kellegile!) ühe eesti seni suurima filmitegija filme! Ja seda nii suurelt, kui väikeselt ekraanilt.

Leida Laiuse mängufilmid tuginevad kõik eesti autorite kirjandusteostele, mistõttu siin tema filmidele tähelepanu juhtides ja neid vaatama kutsudes, on hea võimalus need ka nimetada ja nendegagi tutvust värskendama kutsuda.

Mäeküla piimamees on Leida Laiuse esimene, 1965. aastal valminud mängufilm. See tugineb Eduard Vilde 1916. aastal valminud samanimelisele romaanile, millele stsenaariumi kirjutas Voldemar Panso. Enim kiita sai filmis üht peaosalist mänginud ja siit oma filmikarjäärile tuule tiibadesse saanud Jüri Järvet. Filmi saab ka Tartu linnaraamatukogust laenutada, nagu lugemiseks raamatutki.

Libahunt on 1968. aastal valminud, August Kitzbergi samanimelise näidendi ainetel tehtud film. Leida Laiuse versioon sellest ühest eesti klassikaks saanud näidendist, mis ikka ja jälle lavastajaid kõnetab ning ajastule vastavalt interpreteerimist leiab. Filmi leiab ka linnaraamatukogust ja muidugi saab siit kaasa laenutada ka näidenditeksti enda.

Ukuaru on 1973. aastal valminud film Veera Saare samanimelise romaani järgi. Siin tegid oma ühed esimesed, suurepärased filmirollid Elle Kull ja Lembit Ulfsak. Nagu „Mäeküla piimamehele“, nii ka sellele filmile kirjutas muusika Arvo Pärt. Eriti kuulus ja oma elu elab „Ukuaru valss“. Filmi saab laenutada linnaraamatukogust, samuti romaani.

Kõrboja peremees  on 1979. aastal tehtud film A. H. Tammsaare samanimelise romaani ainetel. Mu lemmiklugu Tammsaare loomingust ja film on ka igati õnnestunud, mu arvates. Suurepärane roll Lembit Petersonilt Katku Villuna! Film linnaraamatukogust ja raamat samuti!

Naerata ometi on 1985. aastal valminud film, mis on lavastatud koos Arvo Ihoga ja baseerub Silvia Rannamaa noorteraamatul „Kasuema“. Psühholoogiline draama lastekodulastest. Väga õnnestunud ja palju kiita saanud film, suure mõjujõuga jutustatud hingeminev lugu! Filmi saab laenutada linnaraamatukogust, nagu ka raamatut „Kasuema“.

Leida Laiuse viimane, 1989. aastal valminud mängufilmVarastatud kohtumine  on tema sõnul mõtteliseks järjeks „Naerata ometile“. See tunnistati 1990. aastal XII naisrežissööride festivalil Veneetsias parimaks filmiks ning võitis Grand Prix Lillian Gishi rahvusvahelisel naisrežissööride festivalil Los Angeleses.

Häid klassikaelamusi!

Mai Põldaas

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: