Raamatukava

Charlie Chaplini filmid +kontsert pühapäeval, 21. aprillil alates 19.30 ETV2-s

In raamatukava on 15/04/2019 at 10:12

Tahtsin alustada oma kirjutist stiilis “kõik teavad Charlie Chaplinit“, aga sain siis aru, et see ei pruugi enam nii olla. Ehkki enamus noori inimesi vist on vähemalt nime kuulnud. Pühapäevaõhtune kava annab lihtsalt kättesaadava võimaluse tema loomingu meenutamiseks või sellega tutvumiseks.

19.30 Väikemees (USA 1921)

Väike Hulkur leiab tänavalt hüljatud poisikese ja võtab lapse enda hoole alla. Ta koolitab Väikemehest välja oma abilise ja parema käe, õpetades talle tänavaelu nõkse. Ootamatud sündmused aga ähvardavad kahe sõbra teed lahku viia… Tegu on Chaplini esimese täispika mängufilmiga.

20.25 Suurlinna tuled (USA 1931)

Tänaval uitav Väike Hulkur (Chaplin) kohtub pimeda lilleneiuga (Virginia Cherrill), kes peab teda eksikombel rikkaks meheks. Hulkur armub tüdrukusse ja otsustab teha kõik, et teda aidata. Filmile eelneb kommentaar.

21.50 Moodsad ajad (USA 1936)

Liinitöö põrgulikele tootmisnormidele allutatud mustertööline (Chaplin) saab ühtäkki närvivapustuse. Haiglas, vanglas ja töötukassas – kõikjal jääb Väike Hulkur moodsa industrialiseerimise hammasrataste vahele… kuni ta kohtub kauni poisiliku neiuga. Kuidas murda end vabaks “moodsa elu” köidikutest – ja kas see on üldse võimalik? Filmile eelneb kommentaar.

23.20 Eternally. Charlie Chaplini laulud

Esinevad “Swing n Joy Orchestra”, lisavärvi annab orkestri “Saku Mandoliinid” väike koosseis. Solistide valikul sai otsustavaks Marko Matvere hea näitleja-laulja kooslus ning filmimuusika värvi lisab muusikaliartist Kelli Uustani. Tantsib Kristin Pukka ja kõike seda ilmestab liivakunstnik Madli Luuk.

Paljudele võib olla üllatuseks, et et Chaplin komponeeris suurele osale oma filmidest ise muusika. Ta mängis mitmeid instrumente – viiulit, tšellot, klaverit, juhatas salvestustel tihti orkestrit, ja säilinud on mõned salvestused, kus ta ise ka laulab. Kõige tuntum on ehk Chaplini lugu “Smile”, mis filmis “Moodsad ajad” oli hoopis instrumentaalpala ja sai teksti aastaid hiljem. See laul andiski tegijaile mõtte uurida, mida Chaplin veel on kirjutanud ja kas materjalist annaks koostada kontserdi.
Kontsert on üles ehitatud tummfilmi formaadis ja lugude pealkirjad kuvatakse ekraanil vaheldumisi liivajoonistustega. Repertuaarist veel niipalju, et kõik laulud on komponeeritud Chaplini enda poolt filmide jaoks, kuid mõned neist jäid erinevatel põhjustel filmidest välja.
Chaplini laule on esitanud väga paljud kuulsad artistid, näiteks Nat King Cole, Frank Sinatra, Engelbert Humperdinck, Judy Garland, Petula Clark jpt.
Raamatukogust on võimalik laenutada Charlie Chaplini filme, aga ka dokumentaalfilmi Chaplini elust (“Charlie: the life and art of Charles Chaplin : an irrepressible genius, an unforgettable story“, režissöör Richard Schickel), Chaplini elust rääkivat Stephen Weissmanni raamatut ja tema enda kirjapandud “Minu elulugu“ ) ning noppida välja filmimuusikat plaatidelt.

Kaja Kleimann

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: