Raamatukava

„Kogu tõde d’Artagnanist” pühapäeval, 28. mail kell 18.10 kanalil ETV+

In raamatukava on 26/05/2023 at 09:37

“Kolme musketäri” vennaskonna neljas liige d’Artagnan on üks maailma seikluskirjanduse säravamaid tegelasi ja  raamat ise on olnud ammendamatuks allikaks filmidele, lavastustele ja mitme põlvkonna laste  mängudele. See oli lapsepõlves ja noorukieas mu venna ja ta sõbra lemmikraamat, nad lugesid seda ikka kordi. Mina olen seda ka  vähemalt 2-3 korda lugenud, kuid ma ei mäleta, et oleksin osanud ajalooõpikutes nimetamata tegelasi päriselt elanud isikuteks pidada. Nüüd on prantslased teinud dokumentaalfilmi, milles kõrvutavad reaalse d’Artagnani elukäiku tema põnevate raamatuseiklustega ja võrdlevad kirjanduslikku kangelast lihast ning luust sõjamehega. Telekavas kirjutatakse, et film võitis Los Angelese dokumentaalfilmide festivalil peaauhinna, imdb.com-is miskipärast on auhindade osa puudu.
Igal juhul tundub film väga põnev.
Raamatukogust saab lugemiseks laenutada ka uurimuse “Tõeline d’Artagnan”, mille autor  J.-C. Petitfils on Prantsusmaal tunnustatud kirjanik ja ajaloolane-uurija, tema d’Artagnani teema käsitlust on pärjatud Prantsuse Akadeemia preemiaga. Kes raamatu lugemist ette võtta ei jaksa, võib tutvuda Rein Helme artikliga, kus raamatust ja d’Artagnani elust ülevaate saab.
Petitfilsilt on eesti keelde tõlgitud veel teinegi raamatuteks ja filmideks ainest andnud tegelasest kirjutatud teos „Raudne Mask: ajaloo ja legendide labürindis”  .

Kaja Kleimann

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: