Raamatukava

“Afganistan 1979 – sõda, mis muutis maailma” esmaspäeval, 1. detsembril kell 22.10 ETV-s ja kolmapäeval, 3. detsembril kell 23.05 ETV-2

In raamatukava on 28/11/2014 at 14:53

afganistan“Afganistan 1979 – sõda, mis muutis maailma” (Afghanistan 1979. The War That Changed the World, 2014)

Nõukogude-Afganistani sõda oli üheksa-aastane konflikt, milles valitsevat marksistlikku Rahvademokraatlikku Afganistani Parteid (PDPA) toetavad NSV Liidu sõjalised jõud sõdisid mudžahiidide vastu. Mudžahiide toetasid omakorda erinevad riigid, muuhulgas Ameerika Ühendriigid, Saudi-Araabia, Pakistan, Suurbritannia ja Egiptus. Sõda algas 1978. aastal kodusõjana. Nõukogude väed sekkusid 1979. aastal ja alustasid lahkumist 15. mail 1988. Lõplikult viidi Nõukogude sõjajõud Afganistanist välja 15. veebruariks 1989.

Selle aja jooksul hukkus hinnanguliselt 15 000 Nõukogude sõdurit (mitteametlikel andmetel kuni 40 000), sealhulgas ka 16 eestlast. Afganistani elanikke hukkus hinnanguliselt ligi miljon, neist kuni 80 protsenti tsiviilelanikke.

Otseselt võttes – Nõukogude Liit ei kaotanud Afganistani sõda. Aga ka ei võitnud, mis sisuliselt võrdus kaotusega, sest eesmärke ei saavutatud ning mudžahiidide ei murtud. Nende edukas kurnamistaktika ning tsiviilelanikkonna toetus – päeval rahulik elanik, öösel mudžahiid -, lisaks religioossed põhjused ja igipõline ning edasiantav veritasutava, mägine maastik ning Nõukogude vägede ettevalmistamatus, motivatsiooni puudumine ja paljud muud põhjused – see kõik viis Nõukogude Liidu kaotuseni selles sõjas. Pikk Afganistani sõda, Poolas laienev Solidaarsuse liikumine, naftahindade järsk langus, tehnoloogiline mahajäämus jms aga valmistasid ette kogu Nõukogude impeeriumi kokkuvarisemist. Afganistani sõja tagajärjel hakkas kasvama al-Qaeda. võitlus-kahel-rindel

Film aitab mõista ka lääne ja moslemimaailma tänast vastasseisu. 35 aastat tagasi on selle konflikti järelmõjud tuntavad veel tänapäevalgi. See sõda muutis maailma.

Selle teema kohta leidub väga palju lugemist vene keeles. Eesti keele võiks lugeda Alar Nigula “Võitlus kahel rindel, ehk, Eestlase juhtumised Nõukogude armee päevil Afganistanis”.

Kui kusagil ette satub, siis soovitan soojalt vaatada ka filmi “9 rood”, millel on ka väga huvitav kodulehekülg ja mille kohta Eesti Ekspressist võib lugeda pikka ja põhjalikku arvustust selle filmi kohta.

Sirje Suun

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: