Raamatukava

„Elujanu” kolmapäeval, 28. veebruaril kell 22.25 ja reedel, 2. märtsil kell 22.25 ETV2-s

In raamatukava on 27/02/2018 at 18:25

Tõsielul põhinev film jutustab loo Texasest pärit Ron Woodroofist (Matthew McConaughey), kes on elektrik ja rodeokauboi. Mees elab metsikut elu, mis pööratakse 1985. aastal pea peale kui tal diagnoositakse HIV ja arstid annavad talle 30 päeva eluaega. Mees aga ei mõtlegi surmaotsusega leppida.
Kuna USAs on AIDSiravi alles eksperimentaalfaasis, põrutab ettevõtlik mees viimases hädas Mehhikosse, kust saab infot alternatiivravimite kohta ning hakkab neid üle piiri USAsse smugeldama, esitades sellega väljakutse ravimifirmade mõju all olevale meditsiinikogukonnale.
Kuna heterost Ron ei ole geikogukonnaga seotud, saab tema ootamatuks liitlaseks AIDS-i põdev transseksuaal Rayon (Jared Leto). Nad ei saaks olla erinevamad, kuid ühises hädas ühendavad nad jõud ning asutavad “ostuühistu”, mis hakkab vahendama HIV-positiivsetele ravimeid, mida kodumaal müüa ei lubata. Uuendusliku põranda-aluse ettevõtmise klientide ring aina kasvab ning Roni elu jätkub diagnoosile järgnevate aastate jooksul jätkub aktiivsemalt kui ei iial varem.

Rohkelt auhindu saanud filmi lavastajaks on Jean-Marc Vallée ning stsenaariumi autoriteks Craig Borten ja Melisa Wallack. Matthew McConaughey ja Jared Leto pärjati mõlemad oma osatäitmise eest Kuldgloobusega ning lisaks on film saanud kolm Oscarit ja kolm Oscari nominatsiooni.

Lisalugemiseks on sobilik Janek Kraavi artikkel „Post-sõnastik: aidsi poeetika”, mis käsitleb AIDSi temaatikat kirjanduses.

Kel jaksu tõsiste teemadega rohkem tegeleda, soovitaks Hervé Guiberti raamatut „Sõbrale, kes ei päästnud mu elu”.

Tundub sobilik lõpetuseks lisada üks laul Queenilt, kelle solist Freddie Mercury üks neist andekatest, kes AIDSi tõttu liiga vara siit ilmast lahkus:

Anu Amor-Narits

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: